| Girl50 a întrebat:

Bună! Mi-am pierdut permisul și buletinul in Italia, am declarat pierderea la carabinieri, ei au trimis înștiințare in România la poliție. Mi-au spus niște prieteni ca dacă vin in România, foaia primită de la carabinieri trebuie tradusă și legalizata pentru a-mi reface actele. E adevarat? Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la Consulatul sau Ambasada Romaniei din Italia si acestia iti vor da o adeverinta de calatorie sau un Buletin provizoriu, cu care poti calatorii.
In Romania nu ai nevoie de foia primita de la carabinieri, doar mergi la Evidenta Populatiei din orasul tau si declari actele pierdute, cerand eliberarea altora acte.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, va trebui sa faci traducerea la un traducator autorizat si apoi legalizarea semnaturii acestuia la un notar public.