| alienevelyn2020 a întrebat:

Buna, mie mi s-a intamplat sa vad multi pedofili in transporturi publice si as vrea sa am o arma de autoaparare. Am 14 ani dar nu stiu daca este voie sau nu. Va rog ajutor

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie sa detii si porti nici chiar arme neletale, acestea se pot detine de la 18 ani.
Ai voie sa detii anumite produse (spray lacrimogen, paralizant, etc) dar nu ai voie sa le porti in anumite locuri (inclusiv mijloace de transport in comun) sau la anumite evenimente, fapta ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| SilentRain a răspuns:

Spray cu piper, il poti tine in buznar

| DaniTDCI a răspuns:

Buna, la varsta ta logic ca nu ai voie sa ai asupra ta cutite, pumnale, tonfe si asa mai departe, in schimb poti detine un spray cu piper/paralizant sau un electrosoc.
Dar totusi ai grija pe unde umbli cu ele de oarece legea prevede urmatoarele:

Infracţiuni contra ordinii şi liniştii publice
Art. 372

Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase

(1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:

a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;

b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;

c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant

se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

(2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

(3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-372