| UnMisterImens a întrebat:

Buna, nevasta unui prieten va naste in curand. (postez de pe contul meu doarce el nu prea se cunoaste cu internetul)
El vrea sa stie ca in caz de naste nevasta sa, daca poate sa depaseasca viteza si cu cat! Multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are voie sa depaseasca nici o viteza, pentru ca inseamna incalcarea legii si pe langa pericolul sa omoare pe cineva in trafic, risica viata sotiei si a copilului nenascut.
Daca naste nevasta are timp ore bune sa o duca la spital, ca nasterea nu se intampla in cateva minute.
Daca considera ca este urgent, atunci cheama salvarea si aia vine in 5-10 minute.

| ziftode a răspuns:

Sigur, cu toata viteza de care e capabil formeaza 112
altfel, daca te opreste politia, chiar daca te iarta, sau legea e de partea ta, tot o sa pierzi timpul pana il convingi pe politist ca ai o, urgenta medicala, sau mai rau, daca faci accident muriti toti 3

in schimb salvarea, cand da drumul la sirena, nu numai ca poate merge cu viteza dar si toate masinile se dau la oparte, chiar daca incalca putin regulile de circulatie (stai la stop, vine salvarea, si intrii peste linia continua ca sa ii faci loc, si te gandesti ca, daca tu ai fi in salvare, atunci ti-ar place, ca ceilalti sa faca la fel pentru tine)

| debarasator63 a răspuns:

Legea este aceeasi pentru toti. Ma rog nu chiar pentru totihappy