| Maria_Denisa_2000_nfWp a întrebat:

Buna oameni, iar vin cu o intrebare la voi! Am făcut demersurile să ne luam un apartament eu si soțul, si de curând s-a schimbat ceva nr în CF si avem nevoie de CF actualizat, intrebare mea este, trebuie sa il plătim noi sau firma care il vinde? Precizez ca inca nu îi trecut pe numele noastru! Si am platit pentru el 25 de lei! Ma gandesc ca ei trebuia sa il plătească nu? Sper sa gresesc, multumesc frumos

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz extrasul CF pentru autentificare se cere de catre notarul public la care se incheie contractul de vanzare-cumparare si trebuie platit de catre vanzator.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cine sa plateasca cei 25 de lei? Cel care a cerut extras de pe CF. In toate cazurile de vanzare-cumparare extrasul de CF il scoate proprietarul - daca i se cere, daca nu, notarul. Eu nu vad rostul extrasului scos de voi. Iar dac il scoteai online, te costa 20 de lei.

| Maria_Denisa_2000_nfWp explică (pentru CodrutElian1990):

Salut,ai citit macar întrebarea mea mai bine? Sau poate nu m-am facut eu înțeleasă bine
Am luat un apartament pe credit între timp să schimbat cere nr la CF si noi am facut un act adițional pe care l-am plătit noi, în fine aia am inteles ca banca la cerut! Dar CF de ce a trebuit să îl plătim noi din moment ce apartamentul inca nu îi pe numele nostru!? Eu asta am întrebat! în fine nu îi o sumă extraordinară dar nu am inteles de ce a trebuit să îl achitam noi! Sa rezolvat oricum mersi!
Si cum sa il scot online dacă toate demersurile le-o facut la notar, ei au trimis tot si nici în ziua de azi dupa o saptamana inca nu îi gata! Ca intre timp au pus inca un nume pe CF care nu trebuie sa fie acolo!
Sper ca m-am facut înțeleasă! O seara faina

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Maria_Denisa_2000_nfWp):

Eu am inteles, dar n-am priceput.
Stii ce a spus Napoleon? Nu-i de vina cel care nu intelege ordinul primit, ci ce-l care l-a intocmit si l-a trimis. De aceea el avea langa el doi subofiteri dintre cei mai prosti, carora le dadea sa citeasca ordinul ce urma sa-l trimita. Daca acestia il intelegeau, il trimitea, daca nu, il modifica.
O singura problema: din ce ai scris am dedus ca vi s-a cerut extras CF.

| Maria_Denisa_2000_nfWp explică (pentru CodrutElian1990):

Nu știu dacă ma iei la mișto sau înțeleg eu greșit!
Pe CF o greșit aia de la Gherla și lângă numele firmei care ne vinde apartamentul mai este un nume care nu trebuie sa fie acolo ca asa se înțelege ca sunt 2 asociați dar de fapt ii un singur! Și am plătit noi pentru el 20 sau 25 nu mai tin minte ca am mai platit ceva pe lângă! Și ne-o zis de la notar ca primul CF îl plătește firma dar al doilea noi ca ala expira după o luna și inca nu s-a rezolvat cu numele!
Ceea ce eu nu am înțeles a fost ca de ce a trebuit sa îl plătim noi chiar dacă s-o greșit ceva la el din mine ce încă apartamentul nu ii pe noi, din moment ce inca ii a lor ei ar fi trebuit sa îl plătească nu?
Dar in fine nu ii o avere doar ca noi nu am înțeles de ce a trebuit sa i-o achitam noi! În fine
O zi faina sa ai

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Maria_Denisa_2000_nfWp):

Nu te-am luat la misto, dar nu-mi pot da cu parerea pe ce nu cunosc. Daca as fi in miezul problemei ti-as spune.
Nu stiu nici ce-i "cel ceva" platit, care poate avea o semnificatie. Ma gandesc la taxa de inregistrare la cadastri (CF).
Zici ca pe CF au gresit aia de la Gherla. Pai daca au gresit aia de la Gherla, inseamna ca au inregistrat imobilul pe numele vostru. Aici mi-am dat doar cu presupusul. Notarul stie ce trebuie facut si cine trebuie sa faca.

| Maria_Denisa_2000_nfWp explică (pentru CodrutElian1990):

Între timp s-a rezolvat! Apartamentul nu a putut sa îl treacă încă pe noi ca doar acum a trimis dosarul la fond și cand semnam contractul atunci îl trecem pe noi! Dar cum ai zis și tu ceva la cadastru parca a fost ceva probleme! În fine nu ii o avere dar am zis sa încerc ca poate ma ajuta cineva de aici! Mersi mult

| Dintrebare a răspuns:

Oricine poate cere un certificat CF de informare, chiar daca e proprietar sau nu, asa ca oricine il poate plati.