| Akays a întrebat:

Părinții mei au avut o întâmplare petrecuta în trafic. S-au șicanat cu un domn ce conducea un camion, iar acesta a scos un pistol pe geam și a tras în semn de amenințare 4 focuri. Pârât la politie, s-a dovedit a fi o armă ilegala luata din Italia, cu gloanțe oarbe. Are 3 capete de acuzare în momentul de fata iar ai mei au fost contactați de avocatul lui. I s-a propus retragerea plângerii (a unui cap de acuzație) în schimbul unor bani. Întrebarea mea este următoarea: Câti bani ar putea cere ai mei într-o situație de genul? Sunt foarte indeciși, având în vedere ca omul acela este patron și ar putea oferi o suma bunicica de bani. După părerea voastră, care ar fi o suma?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din cate stiu eu pentru arma ilegala nu se poate inceta urmarirea penala. I se poate retrage doar acuzatia de amenintare cu arma si (nu cred!) eventual acuzatia de tentativa de omor. Chiar ieri spuneau la TV ca unor persoane, un om bogat, le-a cerut sa-si retraga plangerea. Si-au retras plangerea si apoi bogatul le-a spus "la revedere" si n-au mai vazut nici un ban.

| Akays explică (pentru Salontanul):

Da, doar dosarul pe partea civila se retrage, cum am spus. Din 3 acuzații, rămâne cu 2 și tot e ceva. Acum noi vrem sa câștigăm, ala tot o sa și-o ia în bot din partea legii.

| Salontanul a răspuns (pentru Akays):

Ok. Faceti cum vreti. Ramane cu tentativa de omor si arma ilegala si voi castigati niste bani. Eu m-as gandi la 10.000 de Euro avans si 5.000 la lichidare. Macar ramaneti cu 10.000 daca nu vi-i mai da pe ceilalti!

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

0 lei. Sa isi sustina plangerea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu nu aș face asta. Acest om acum a tras în aer, mâine ca trage în plin. Dacă totuși, să negocieze prin avocat. Să ofere infractorul o sumă.

| Akays explică (pentru sadrian46):

Oricum nu scapă, indiferent dacă retragem noi plângerea. Doar scăpa de plângerea din partea noastră, cea civila.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In situatia data - daca nu as fi fost si eu timpit si as fi facut-o pe zmeul in practic - formularea ta "s-au sicanat" nu denota cum ca ai tai ar fi ingerasi, m-as opri doar cand imbecilul ala ar ajunge la bulau. BANI? Daca sa zicem ca erai tu pe afara si te jucai, il incomodai pe patronul lui peste, iar ala iti tragea cu o bila in ochi si orbeai sau chiar mureai, citi bani crezi ca ar fi fost destui? Daca ei se inteleg cu banii si ala in loc sa intre la bulau peste o luna-doua nenoroceste pe careva pe viata, nu vor fi si ai tai complici? Acceptind bani pentru a isi retrage acuzatiile, devin COMPLICI la orice magarii va face ala in viitor, in loc sa fie la bulau cum merita. Da-le sa citeasca raspunsul meu. De aia am ajuns cu intreaga tara in halul in care sintem, datorita unor "indecisi" care mereu s-au facut ca ploua sau au facut doar ca sa le fie lor bine pe termen scurt.

| NLS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Exact, alegând mereu mita și câștigul pentru a închide ochii, adâncește tot mai mult rahatul în care se scalda deja justiția.
Și apoi când avem nou nevoie de ea, ne miram de ce nu ni se face dreptate și câștigă infractorul.
In chestii de genul trebuie gândit de ambele părți ale baricadei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Pai buba e ca in general la noi e care pe care. Uite, real story. Taica-meu a avut un accident mai nasol acum vreo 10-15 ani. Masina de scoala, elevul la volan, in afara localitatii, pasager ocazional. Deja o gramada de ilegalitati. Pasagerul ocazional era o gravida de care i s-a facut mila lui taica-meu ca era un vint de-ala ciinos si "in afara localitatii" era o bucata de cateva sute de metri dintre orasul in care facea scoala in mod normal cu masina aia si un sat vecin. A impins vintul lateral masina in afara carosabilului cu doua roti pe acostament, a frinat taica-meu - bad idea - sau elevul, nu mai stiu exact, si neavind ABS, s-a dat peste cap de vreo cateva ori. Masina, Dacia 1210, praf. Dauna uber-totala. Pasagerii destul de in regula, gravida cu ceva copci la cap, dar copilul in regula si toate bune dupa cateva saptamini. Ei, bine, proces ca vatamare corporala si mama ma-si. S-a autosesizat politia, nu a facut aia vreo plingere. La un moment dat, la sfatul ma-si, aia s-a gindit ea ca sa il mulga pe taica-meu de bani si a inceput sa ceara o suma "x" - e irelevanta suma, putea fi un leu, putea fi un milion, e vorba de gest - ca sa nu faca plingere in plus ca... mm, te-a luat de pe marginea drumului sa nu ingheti in frig, proasto, nu te-a luat ca avea el chef sa se dea cu masina peste cap. Tatal asteia era sofer profesionist. Cind a aflat de ce vor sa faca, era sa le bata si pe ea si pe ma-sa la pachet. S-a linistit treaba intr-un final, oricum taica-meu ii platise cheltuieli medicale si investigatii suplimentare ce a avut nevoie ca sa fie sigura ca e totul bine cu sarcina. Facerea de bine... si ajungem la cazul de fata in care niste bizoni in trafic s-au incordat unii la altii, ala mai prost a scos pistolul la ceilalti, si acum aia se gindesc sa scoata bani pe chestia asta. Hai sictir, idiotilor. Pariu ca astia daca acum ar inchide ochii la ce-a facut asta pentru niste bani sunt fix genul ala care impinge biciclisti si motociclisti de pe carosabil, ca doar ei sunt jmecheri, au valoare, cine o fi si saracul ala pe doua roti sa stea in calea lor. Mi-e greata din ce in ce mai mult de specimenele care fac umbra pamintului din spatiul carpato-danubiano-pontic degeaba.

| Akays explică (pentru GabiDumitrescu):

Draga domn, chiar nu se înțelege ca din 3 capete de acuzație rămâne cu 2? Doar partea civila se retrage. Restul, sunt autosesizate de politie. Noi vrem sa câștigăm și nimic mai mult. Indiferent dacă retragem sau nu plângerea, el tot și-o încasează rău de tot. De ce sa nu ieșim cu ceva dacă tot?

| suntserios a răspuns (pentru Akays):

Romani adevarati.
Daca iesi 5 lei acolo de ce sa nu ne bagam picioarele.
Si la alegeri la fel, daca primim o galeata de ce sa votam cu cap.
Si la functionarii publici la fel, daca putem da o spaga de ce sa facem sistemul sa mearga.
Si la justitie la fel, daca putem castiga 2 lei de ce sa sustinem aplicarea corecta a legii...

samd.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Akays):

Pentru ca ala trebuie sa si-o incaseze MAXIM. OK, hai ca iti raspund si la intrebare. E patron? Afli numele firmei, cauti statistica financiara pe site-ul listafirme.ro si vezi cit a are profit/cifra de afaceri. Eventual te interesezi si ce tarife practica avocatul pe care il are. Vezi ce masina/masini are. Eu la unul de-asta in cazul de fata daca ar fi sa ii cer ceva i-as cere cit tot parcul auto de pe firma si un sfert din cifra de afaceri de pe ultimul an la care e cifra publica (2018, cred). Sa isi vinda masinile si sa se imprumute, nu ma intereseaza de unde. Faptul ca e dispus la o intelegere de-asta denota ca o sa il arda si mai tare daca nu o retrageti, simplu. Foarte posibil ca sa scape cu suspendare daca o retrageti, iar altfel sa intre la bulau.

| Panamax a răspuns:

O suma corecta ar fi 50 de bani.
Cine sicaneaza un camion este un dobitoc.
Soferul a gresit cand a scos pistolul cu gloante oarbe sa va sperie, trebuia sa intre in voi, ar fi scapat basma curata.Nu se pun frane in fata unui camion de 40 de tone.
Scapa si asa daca se ajunge in tribunal.

| Akays explică (pentru Panamax):

Întâmplarea face ca și tatăl meu sa fie șofer de tir internațional Europa, de vreo 25 de ani. Cred ca știe cu ce se mănâncă șoferia happy
Nu a frânat în fata lui, doar mergea cu o viteza redusa pentru ca trebuia sa facă stânga, pentru a ajunge fix în fata porții, casa mea fiind în DN. Total normal. Omu suferind de bipolaritate și de asemenea de o furie necontrolata (ceea ce ne-au spus polițiștii de la arme și muniție), a recurs la acest gest.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca are de unde, 15k e o suma corecta zic eu

| Andresso a răspuns:

Un 30k euro acolo ar fi bineveniți.