| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei sunt despartiti mama e plecata in Italia iar tatal sta cu mine. in vacanta vreau sa plec la ea tata ma lasa [am 15 ani] dar nu stiu ce acte trebuie facute. vreau sa merg singura cu un insotitor de la compania aeriana cu care plec. va rog sa-mi dati un raspuns concret.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti trebuie o declaratie notariala autentificata, data de ambii parinti ori de fiecare in parte, prin care acestia sunt de acord cu plecarea ta si indica insotitorul. Acestia trebuie sa se prezinte personal la un notar public ori la ambasada sau consulatul Romaniei din tara in care se gasesc si acestia stiu ce sa scrie in acea declaratie.

| Lamasanu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu stiam ca trebuie Passaport, asa e?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lamasanu):

Pentru Italia nu-i nevoie de pasaport, poti pleca si cu cartea de identitate, avand in vedere ca Italia este in UE.

| darrio2007 a răspuns:

Procura de la parinti pentru un insotitor cu care vei putea parasi tara.Pentru ca nu esti major(a). Totul se face prin notar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti trebuie procura de la tatal tau. se face la notariat

| elamit a răspuns:

Singura nu poti merge, si taicatu daca merge cu tine trebuie sa ai pasaport si o hartie facuta prin notar semnata si de mama ta, ca e de acord sa te scoata din tara.

| Ancutsa a răspuns:

Buna!

la fel e si la mine, parintii sunt despartiti, mama este plecata in Germania.numai ca tata nu ma lasa sad. dupa ce fac 18 ani, pot face ce vreau eu dar mai am de asteptat!

Iti trebuie pasaport apoi iti trebuie procura ca parintii tai sunt de acrod sa iesi din tara si sa mergi in Italia la mama ta [ semnatura ambilor parinti ].

Bafta si ai grija de tine!

| danky a răspuns:

Nu-ti trebuie acte trebuie sa mergi cu masina nu cu autocaru trebuie sa mergi cu cineva de incredere care lucreaza face transporturi pe cont propriu cu masina lui eu am venit la 14 ani in italia cu un om misto tare se cunoste cu baitii de la granite si il lasa sa treaca daca vrei iti dau nr lu de tel

| danky a răspuns:

Si parintii tai trebuie sa fiie amandoi intr-o tara trebuie sa faca un act si trebuie semnat de amandoi si nu se poate trebuie sa mearga amandoi la consulat

| maduuuu a răspuns:

Iti trebuie adeverinta de aia cum ca ambii parinti sunt de acord cu plecarea ta de la notariat.

| Lya a răspuns:

In primul rand iti trebuie pasaportul, dupa care trebuie hartie de la primarie semnata de parinti ca si cum ar fi de acord.

cam asta iti treebuie

-dar nu stiam ca se poate merge si singura.