Întrebare recomandată | Valeria1235 a întrebat:

Pe 27 luna aceasta a expirat ordinul de protecție emis împotriva tatălui meu vitreg, iar astăzi am fost sunata de către el sa îmi spună ca se va întoarce acasă. Menționez ca ordinul de protecție a fost emis doar pe 3 luni, eu știu ca 6 luni se pot da pentru ordinul de protecție. Cum fac sa prelungesc ordinul de protecție? Avocatul mi-a spus sa ma duc la politie și sa spun ca vreau sa îl prelungesc, insa e ceva incert. Voi ce credeți, cum se poate proceda?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ordinul de protectie poate fi emis pentru o perioada MAXIMA de pana la 6 luni, nu este obligatoriu sa fie emis exact pe 6 luni, asa ca a fost legal emis pe 3 luni.
Daca motivele ordinului mai exista poti solicita un nou ordin de protectie, conform L.217/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 33.La expirarea duratei măsurilor de protecţie, persoana protejată poate solicita un nou ordin de protecţie, dacă există indicii că, în lipsa măsurilor de protecţie, viaţa, integritatea fizică sau psihică ori libertatea i-ar fi puse în pericol."
Avocata ar fi trebuit sa stie aceasta si nu organul de politie se ocupa cu un nou ordin, politia poate emite doar un ordin de protectie provizoriu, pe un termen de 5 zile.

| Valeria1235 explică (pentru Ioandelasal):

Avocatul mi-a spus sa merg la politie și sa spun ca nu pot rămâne cu el în casa iar ei sa ia masuri

| Ioandelasal a răspuns (pentru Valeria1235):

Te-a sfatuit prost. Politia poate interveni doar daca respectivul face iarasi probleme de natura celor pentru care s-a emis ordinul de protectie anterior, vreo infractiune sau contraventie ori daca s-ar fi incalcat o.p. anterior pe durata acestuia.

| EaEmma a răspuns:

Buna ziua! Ordinul se emite pentru o durată de maxim 6 luni cu posibilitatea de prelungire pentru aceeaşi perioadă (potrivit art. 33 din Lege).