| GeorgeOG19 a întrebat:

Pe un prieten l-a oprit politia in timp ce era remorcat(el era in tractorul remorcat, motorul oprit) si are aproape 18 ani.Ce poate pati?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va avea dosar penal pentru conducere fara permis si nu poate sustine examinarea pentru obtinerea permisului pe timpul judecatii.
Fiind minor la data faptei se poate lua impotriva lui o masura educativa, de regula neprivativa de libertate si dupa executarea masurii va putea urma scoala de conducere si sa sustina probele teoretica si practica pentru obtinerea permisului.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti sigur ca nu conducea? Că permis, sigur nu avea.

| GeorgeOG19 explică (pentru darrio2007):

El era la volan la tractorul care era remorcat.Permis clar ca nu avea.

| darrio2007 a răspuns (pentru GeorgeOG19):

Spui ca l-a oprit Politia. Deci e clar ca mergea. Va avea dosar penal.

| GeorgeOG19 explică (pentru darrio2007):

Scoala de soferi o mai poate face?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal.

| GeorgeOG19 explică (pentru suntserios):

Il afecteaza la scoala de soferi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GeorgeOG19):

școala o poate face dar când e condamnat îi anulează permisul și nu poate să mai dea o perioadă de timp

| suntserios a răspuns (pentru GeorgeOG19):

Depinde ce hotărăște judecatorul