| itsMeAgain a întrebat:

Pentru a va pune intrebarea trebuie sa explic putin situatia mea. Parintii mei au divortat cand eu am avut 3 ani, atunci custodia mea a fost acordata mamei si am stat cu ea si bunicii din partea ei pana la 5 ani cand parintii mei "s-au impacat" si s-au mutat impreuna intr-un alt oras. Au trecut 9 ani de atunci si as vrea sa raman doar eu cu tata, cum trebuie procedat? As dori sa-mi spuna cine stie cum sta treaba cu instanta si daca conteaza parerea copilului atunci cand se alege custodia, mentionez faptul ca tata este singurul cu loc de munca stabil si ca apartamentul este pe numele lui. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa stai legal numai cu tatal tau va trebui ca acesta sa solicite instantei sa te incredinteze numai lui, desi este greu aceasta, avand in vedere ca, in prezent, incredintarea (custodia) este acordata ambilor parinti si numai domiciliul minorului se stabileste la un parinte.
Si chiar nu inteleg de ce vrei asta, tu spui ca parintii s-au impacat dupa divort si stau impreuna.
Sigur ca si tu ai fi intrebat cu cine vrei sa stai.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles, daca parintii tai s-au impacat si sunt impreuna, cum poti sa ramai doar tu cu tatal?