| Laurita090 a întrebat:

Poate cineva sa-mi spuna cum sa fac o invitatie pentru cetateni straini? Si unde trebuie sa o depun?
Ce trebuie sa fac?
Am nevoie de orice informatie necesara.
Nu vreau sa-mi spuneti regulile de coronavirus doar informatiile care ajuta la cum as putea sa-l invit aici stiu ca el are nevoie de visa dar ca sa vina in Romania are nevoie de invitatie, ce trebuie sa fac?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poti face doar daca esti majora si detii o locuinta.
Te duci la un notar public, avand cartea de identitate si datele strainului, respectiv numele si prenumele (conform actului lui de identitate) si domiciliul (tara, localitatea, strada, numarul). Apoi trimiti invitatia respectivului si cu aceasta se va duce la Ambasada Romaniei din tara lui si va solicita viza.
Sa stii ca nu este obligatoriu ca ambasada sa-i acorde viza, chiar avand invitatie de la tine.