| Notty a întrebat:

Pot sa ma duc la politie dacă sunt hartuita și amenințată online? Se va rezolva ceva?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde cat se implica aia in caz

| Adry05 a răspuns:

Depinde mult de ce polițiști găsești sincer.

| mihai69 a răspuns:

Da, desigur.
Dacă se va și rezolva ceva, depinde de foarte mulți factori. Dar prima condiție e certă: musai să faci o sesizare / plângere către organele în drept.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca nici acolo nu se rezolva... cred ca numai Spiderman poate sa te ajute.

Lasand gluma la o parte, da, cu politia ar trebui sa rezolvi ceva sau sa raportezi persoana pe reteaua de socializare, dar in special cu politia.

| Donsavas a răspuns:

Da,se poate.

| siriusblack98 a răspuns:

Astia cica ''da, se poate, bineinteles''. Vezi ca la noi in tara cu hartuirea online sau la telefon se poate rezolva la politie doar in teorie.Ca in practica iti vor rade in fata.Mergi la poilitie si ne spui cum a fost.Au fost cazuri mii unde au declarat oamenii cum a fost cand au vrut sa faca plangere la politie pentru asa ceva.

| Crackman a răspuns:

Nu se rezolva nimic.
Cel mai bine dai block dupa block

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu screenshot se rezolva.

| sayWhaaat a răspuns:

Ironia e ca pui intrebarea asta pe un site unde hartuirea este permisa.

| Salontanul a răspuns (pentru sayWhaaat):

Gresit! Toti userii care au asemenea activitati de hartuire sunt pedepsiti intr-un fel sau altul. Trebuiedoar sa fie cineva care sa-i raporteze. Eu am facut asta. si s-a rezolvat.

| Osneros a răspuns:

Teoretic da. Practic... baftă.

| DanielPH a răspuns:

Codul penal prevede sanctiuni drastice asupra hartuirii in mediul virtual. Daca ai dovezi suficiente, gen: poze si chiar mesajele/convorbirile, se poate rezolva.
Nu mai permite astfel de comportamente, practic incurajezi din moment ce nu iei nicio masura. Succes!

| MariaMonica2009627 a răspuns:

Notty,îți zic din proprie experienta ca nu prea se rezolva nimic ...Acum depinde de unde esti ca uite de exemplu la mine s-a întâmplat așa :Am fost harțuita online si amenințată cu moartea iar agresorul îmi spunea că vine la mine, am sunat la poliție și a zis ca pana nu e cineva mort nu se rezolva nimic (Nu au spus în vorbele astea dar pe aproape ) Toate cele bune, ai grija de tine!

| Anonim124635 a răspuns:

Dacă cunosti acea persoana care de hartuieste si te amenință da daca nu o cunosti nu se rezolva prea multe
Adica daca ai informati sau nume sau o poza cu acel/acea persoana da daca e sub anonimat nu