| Sebastiansatmar a întrebat:

Bună! Pot să-mi trec copilul nou născut pe numele meu fără stare civile? Apropo am 16 ani

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Copilul tau va fi decizia parintilor tai, pentru ca ei sunt tutorii legali ai tai si ai copilului tau, pana cand implinesti 18 ani.
Daca erai casatorita era altceva, dar in acest caz, esti inca sub tutela parinteasca.

| Lioana a răspuns:

Daca te declara mama copilului ca tatā, da.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate daca si tatal si-a dat acordul in acest sens. Daca nu este de acord atunci este nevoie de incuviintarea instantei de tutela.

| Sophieka a răspuns:

Apropo felicitari ca la 16 ani, tu un copil fiind, ai adus impreuna cu o copila, un alt copil pe lume.

Da, normal ca poti sa-l treci...Tu esti tatal.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Păi el este tatăl. Cel putin asa reiese din numele lui afisat aici.

| darrio2007 a răspuns:

Da. Că este al tău. Să te văd cum il cresteti.

| mihai69 a răspuns:

Desigur.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru darrio2007):

Da, ai dreptate, n-am fost atent, dar raspunsul este corect, conform literei legii, cu specificatia ca si mama trebuie sa fie de acord.
Daca parintii nu se inteleg va dispune instanta de tutela si, de regula, copilul va primi numele de familie a mamei.

| mi25 a răspuns:

Violleta iar' a dat-o in sant. Nu cunoaste legea, dar isi da cu parerea.
Conform cu art. 490 din Codul civil, "Părintele minor care a împlinit vârsta de 14 ani are numai drepturile şi îndatoririle părinteşti cu privire la persoana copilului."
O alta prostie pe care o debiteaza Violleta este cea cu casatoria.