| MiaMagdalena a întrebat:

Buna!
Prietenul meu are niste chiriasi in casa lui si acum am hotarat sa ne mutam noi in acel spatiu, fiind mai mare si mai potrivit pentru noi. El a inchiriat casa fara nici un act, contract. Cum ii poate da afara legal daca ei nu vor sa plece? Le-am dat 30 de zile, dar ei vor 60 ca e prea din scurt si nu au timp...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema este ca va trebui sa respectati ce spun chiriasii, altfel ii pot face plangere penala proprietarului, cred ca acesta a comis evaziune fiscala, avand in vdere ca nu a incheiat contract de inchiriere si nu a platit impozitul pe venitul din chirie.

| Denisa0954 a răspuns:

Presupun ca politia ar putea rezolva problema asta, Mai ales că nu au semnat niciun contract in care să fie menționată perioada de sedere in apartament