| David765 a întrebat:

Bună! Rog pe cineva care a terminat liceul în străinatate, nu contează țara, să mă ajute, dacă vrea, răspunzându-mi la niște întrebări cu privire la echivalarea studiilor în România și bineînteles cineva care și-a echivalat diplomele la CNRED România.
1. Dacă ați susținut echivalentul probei de bacalaureat din țara respectivă, cât de dificilă a fost echivalarea diplomei la CNRED din România și cam cât a durat procesul?
2. Atestatul de echivalare a bacalaureatului din alte țări, emis de Centrul de Recunoastere și Echivalare a Diplomelor, are aceeași,, putere" ca bacaulaureatul românesc, în cazul în care doresc sa aplic la o universitate din Romania?
Mulțumesc anticipat! O zi plăcută sau o seară plăcută tuturor!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti raspunsurile la intrebarile tale aici:
https://cnred.edu.ro/ro/studii-preuniversitare

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu amanunte despre echivalarea diplomei de BAC, dar fata unei prietene, nascuta, crescuta si care a terminat liceul in Australia, a aplicat si chiar a intrat la medicina in Romania, la buget (fara taxa).
Din cate am inteles, daca selectezi sa faci cursurile in engleza, ar trebui sa le platesti, dar pentru lb romana sunt gratis.

Exista un program special pentru copii romanilor, care vor sa se intoarca sa studieze in tara.
Cred ca trebuie sa te interesezi la Ministerul Educatiei si Invatamantului.

https://www.edu.ro/romanii-de-pretutindeni

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai. Olanda nu echivaleaza bacul pentru ca nu e diploma finala, ci doar diploma de acces la facultate.