| Vickyy a întrebat:

Bună!
Se dă următoarea situație: la domiciliul propriu, există o persoană angajată să îngrijească o rudă a familiei mele. Este legală supravegherea audio-video a acestei persoane?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Proprietarul are dreptul sa-si supravegheze proprietatea cu diferite mijloace, pentru a-l apara.
Daca sunt asemenea sisteme montate, el trebuie sa instiinteze pe cei care vor- sau intra in proprietate, dar fara obligatia de a mentiona locul lor de amplasare.
Este interzisa montarea sistemelor de supraveghere in zone de intimitate: bai, toilete, vestiare, dormitoare, adica unde persoanele se dezbrac si pot fi vazute partile lor intime pe inregistrare.

8 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Da, dar de obicei ai nevoie de permisiunea acelei persoane pentru a difuza imaginile. Exista si limite, de exemplu nu poti sa pui camere video in baie sau vestiare. Poti sa ii spui persoanei ca sunt camere video, daca obiecteaza eu zic ca e semn rau.

| sierra1 a răspuns:

Tu supreveghezi casa cu tot ce e in ea și anunți de asta - așa nu e o problema

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legala daca anunti persoana respectiva si ea este de acord.

| Vickyy explică (pentru Ioandelasal):

Pe mine ma interesa în mod special partea cu inregistratul audio. Adica, este permisă această treaba? Nu se violează spațiul personal al persoanei?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Vickyy):

Nu! Acea persoana este in spatiul tau. De altfel sunt o gramada de inregistrari audio-video pe internet si persoane care au fost condamnate pe baza acestora. Exemplu (desi aci judecatorul i-a dat doar amenda): http://bit.ly/2YPeKFR

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Vickyy):

Este permisa dar numai cu acordul acelei persoane, avand in vedere ca este vorba de domiciliul tau.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca dorești sa o prinzi in flagrant o poți face fara sa știe. Daca bănuiești ceva inregistreaz-o si ai probe daca dorești sa renunți la ea sau sa o dai in judecata. Cate mame pun aparat de înregistrat la copilașii lor de grădiniță sau școală si nu sunt pedepsite pentru asta, ba chiar probele sun luate in considerare de către justiție.

| Donsavas a răspuns:

Da,poti sa faci asta.