| pavelcristinanorina a întrebat:

se mai depun dosare de somaj? am dat si in toamna bacu.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă nu ai rămas corigentă ( pe vară ), atunci NU se mai poate depune nici un dosar pentru şomaj :(

Dacă vei urma o facultate/postliceală, atunci NU poţi cere/primi Ajutorul de şomaj ( nici măcar pe perioada verii )!

În rest, poţi solicita/primi ajutorul de şomaj dacă termini liceul/12 clase!
NU contează dacă promovezi sau nu ( ori dacă participi sau nu la ) examenele de BAC!

Data absolvirii cursurilor/liceului ( în anul şcolar 2014-2015 ) este data de 29 mai 2015.
De la această dată, aveai la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!

Dacă ai rămas corigentă, cele 60 de zile se socotesc de la data promovării examenului de corigenţă...

Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIE să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

http://www.avocatnet.ro/......easta.html

Toate cele bune!

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Somajul nu cred ca are legatura cu bacul. Dosarele de somaj se pun la absolvirea liceului, cand nici nu ai dat inca examenul. Nu cred ca mai ai cum sa beneficiezi de somaj. Trebuia sa mergi dupa cel mult 60 de zile de la incheierea cursurilor.