| Teodora199819 a întrebat:

Acum doua zile prietenul meu a fost arestat pentru 4 ani jumate pentru fapte facute acum 5 ani, pe cand avea 19 ani si ca toti baietii de varsta aceea avea mania de a conduce. La prins de 7 ori cu conducere fara permis si sub influenta alcoolului. Din 7 fapte le-au contopit pentru ca erau de acelasi fel si a ramas cu doua fapte intr-un dosar : conducere fara permis si sub influenta alcolului, de aici a ajuns la pedeapsa de 4 ani jumate, fiind condamnat in absenta lui, el fiind plecat din tara la munca. Nu se poate face nimic pentru ai mai scadea din pedeapsa? Totusi sa tinem cont de varsta care o avea si de faptul ca nu a furat, nu a dat in cap, nu e crima, nici viol. Mie legea asta nu mi se pare corecta. Dupa atatia ani cand isi facuse un rost in viata si avea de cand sa-si faca o familie si o casa sa fie inchis...
Ma ajutati va rog? sper sa-mi dati raspunsuri pozitive pentru a nu-mi pierde speranta. doar cu ea am ramas sad

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa execute pedeapsa cu inchisoarea, este vinovat.
Va putea fi eliberat conditionat dupa ce executa 2/3 din pedeapsa (3 ani), daca va avea o conduita buna in inchisoare sau jumatate din pedeapsa daca va lucra in aceasta perioada, conform Codului penal, citez:
"ART. 100.Condiţiile liberării condiţionate în cazul pedepsei închisorii
(1) Liberarea condiţionată în cazul închisorii poate fi dispusă, dacă:
  a) cel condamnat a executat cel puţin două treimi din durata pedepsei, in cazul închisorii care nu depăşeşte 10 ani, sau cel puţin trei pătrimi din durata pedepsei, dar nu mai mult de 20 de ani, în cazul închisorii mai mari de 10 ani;
b) cel condamnat se află în executarea pedepsei în regim semideschis sau deschis;
  c) cel condamnat a îndeplinit integral obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească;
d) instanţa are convingerea că persoana condamnată s-a îndreptat şi se poate reintegra în societate.
  (3) În calculul fracţiunilor de pedeapsă prevăzute în alin. (1) se ţine seama de partea din durata pedepsei ce poate fi considerată, potrivit legii, ca executată pe baza muncii prestate. În acest caz, liberarea condiţionată nu poate fi dispusă înainte de executarea efectivă a cel puţin jumătate din durata pedepsei închisorii, când aceasta nu depăşeşte 10 ani, şi a cel puţin două treimi, când pedeapsa este mai mare de 10 ani."

| Violleta2022 a răspuns:

Legea nu ti se pare corecta? L-a prin de 7 ori si nu s-a invatat minte.
Ce vrei, sa omoare pe cineva ca sa ti se para legea corecta?
Eu cred ca legea a fost foarte blanda cu condamnarea care i-a dat-o, ca eu i-as lua permisul pe viata si l-as lasa pieton, fiindca un asemena om nu se va schimba niciodata si este un pericol foarte mare pentru ceilalti oameni.
Sper sa invete in anii de puscarie, ca nu-i de joaca cu volanul, daca vrea sa aiba un viitor acasa, cu familia lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un criminal, o scursura a societatii... 4 ani e prea putin pentru modul in care a sfidat legea. Practic a ceruto cu mana lui. Daca ai un pic de minte in capsorul tau scapi repede de el si nu ii mai cauti scuze penibile

| K0sti a răspuns:

Tu esti normala la cap?

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Prietenul tau va trebui sa execute inchisoarea. Daca a devenit hotarare.

Ar trebui sa te interesezi daca exista vreo perioada de prescriere.

Sau poate va trebui sa o ia pe scurtatura.

Si din fericire putini la 19 ani fac cretinisme precum prietenul tau. Nu as vrea sa discut motivele, dar exista in viata si consecinte ale actiunilor cuiva.

Acelea au fost consecintele actiunilor lui. Gandeste-te la consecintele actiunilor tale cum se vor rasfrange asupra ta. Inclusiv faptul ca esti cu el...

| Lioana a răspuns:

Gaseste-ti altul mai bun fara sa aiba la activ fapte penale!
Tipul s-a dovedit foarte iresponsabil. Fapta lui e foarte grava. Chiar daca a fost demult... "lupul isi schimba parul dar naravul ba".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fetita tu ai idee ce inseamna faptele astea? Sa conduci beat si fara permislaughing Eu unul nu ma urc la volan nici mort daca am pus paharul la gura.Si mai ales sa nu am permis! Tu ai idee ce tragedie s-ar fi putut intampla din cauza unui retardat ca prietenul tau? Iau dat prea putin! Trebuia 10 ani macar! Cica nu a dat in cap sau a violat dar nu mai avea mult si omora oameni! Sa dea Dumnezeu sa putrezeasca acolo.Tu cautati alt prieten, sunt o gramada de baieti disponibili daca esti frumoasa.Si lasa-l pe dementul ala sa crape in puscarie! Cica de 7 ori lau prins! Dar el s-a urcat de mai multe ori si atunci nu lau prins! Va manca acolo la bataie si va fi violat sa vezi ca (daca) mai iese de acolo, eu sper sa nu mai iasa va iesi el dez stii tulaughing ha ha

| TheImpaler a răspuns:

Raspuns negativ. mai ales pentru ca a fugit de executarea pedepsei. si nu ti se pare grav sa conduci beat si fara carnet? daca omora pe cineva? cum sa crezi ca "nu e mare lucru"? pana una alta, cauta-ti alt gagic pentru ca o sa fii deja batrana cand iese el.

| Adam_Adela_1974 a răspuns:

Nu a furat dar putea sa devina criminal, probabil ca nu s-a invatat minte si pana nu produce un accident nu se lasa, mie nu imi suna a om serios asta

| addyC a răspuns:

Crima, violul, nu sunt singurele infractiuni prevazute de legea penala. Faptul ca nu iti pare tie corecta legea, nu are nicio relevanta. Probabil a fost prins demult, acum doar si-a luat sentinta. Faptul ca si-a facut un rost nu ii sterge calitatea de infractor.

| cetateandezgustat a răspuns:

Daca e adevarat ce spui tu aici, ar trebui sa ajunga in presa cazul si sa se puna presiune pe magistratii care n-au dat 40 ani.

Cand pui in pericol viata altora esti un mare pericol public. Iar pericolele publice nu ar trebui sa stea in public.