| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Am 14 ani, pe data de 05.09 fac 15 ani, sunt gravidă în 30 de saptamani și 3 zile, stau la mama și concubinul ei, as vrea sa știu dacă m-ati putea ajuta în vreun fel cu un sfat ceva prin care sa îmi spuneți dacă as putea pleca de acasă la tatăl copilului care are 20 de ani, fără ca maica-mea sa îi facă nimic sau un centru pentru mama și copilul. Pana acum aproximativ 3 ani am fost în centru de plasament de la vârsta de 2 ani, iar maica-mea nu o intreseaza de mine, o intreseaza mai mult banii și cel cu care este ea și as vrea sa pot pleca de acasa fiindcă îmi este frica ca atunci când se va naște copilul și îl va aduce acasă se va îmbolnăvi imediat fiindcă avem 4 pisici și un cățel și stăm cu chirie în apartament de 2 camere. Si mai este ceva, ca fratele mamei mele când a venit din Spania ne-a adus plosnite și nu fac nimic ca sa scape de ele fiindcă nu îi deranjează, maica-mea mi-a spus ca nu o sa am eu nici o treaba cu copilul, ca ea o sa îl crească ca eu sa mă duc sa fac ce vreau, ca va dormi la ei în pat, ca nu va sta cu mine copilul și le spune prietenelor ei ca va fi copilul ei, ca ea îl va creste și vrea sa mă oblige sa merg sa dau semnătura sa ia ea copilul pe numele celui cu care este și sa merg cu ea peste tot sa obțină ajutoare sociale bănuiesc, indemnizații.Asta mi-a spus, mi-a spus ca nu este după mine dacă îl trec pe cel cu care este ea în certificatul copilului, din câte știu de la frații ei are hepatita C și sifilis și cel cu care este știu ca are și el boli, nu știu ce boli. Dar nu știu cum sa fac în situația asta și nici nu știu pe cine sa întreb... aștept un răspuns. :/ O seara buna!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca povestea asta e adevarata eu nu ti as sugera sa te multi la el. El va face pușcărie pentru sex cu minor sub 15 ani la un moment dat si vei ramane singurica.

3 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Interesanta poveste. Si te-au lasat din centeul de plasament, pentru ca ai ramas gravida?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| laSoledad a răspuns:

Mergi la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) din orasul tau sau la Primaria din orasul tau, le spui povestea ta, le spui ca esti intr-o situatie foarte critica si ca ai nevoie urgenta de ajutor - de ajutor social si de consilierea unui asistent social, care sa se ocupe de tine. Cauta unde se afla aceste 2 institutii la tine in oras si mergi neaparat la ele fara rusine si spune-ti problema. Ei sunt cei mai in masura sa te ajute.