| cristi_8283 a întrebat:

Bună seara. Am auzit de la niște prieteni că dacă îți faci un abonament la un telefon (Orange, de exemplu) și nu îl mai plătești, nu poți păți nimic. Cică vei fi cautat pentru recuperarea sumei, dar in jur de 3 ani datoria va fi ștearsă? Este adevărat?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu e adevarat. In afara de chestia cu recuperatorii, vei fi trecut ca datornic pe o lista neagra. Nu vei mai putea face credit sau alte abonanente, pana nu achiti datoriile + penalitatile. Care se vor aduna in timp.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-te dupa prieteni sa vezi cum iti vin recuperatorii la usa si daca refuzi sa platesti, ajungi la tribunal si ti se face executie silita, luandu-ti-se banii din cont sau bunurile din casa.
Prietenii tai vorbesc fara sa aiba habar, s-au schimbat multe de cativa ani incoace.
Iata aici marturiile clare si disperaea unor care au ignorat facturile de plata si au ajuns prin tribunale, platind nu doar facturile restante, penalizari si chiar cheltuieli de jduecata.
Uite aici, altii ca tine, care au patit-o si au ajun sa plateasca dublu sau triplu, amarata aia de datorie:
https://www.tpu.ro/cauta/?keyword=executare%20silita&ord=data

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum. datoria ta se va vinde unei firme de recuperari creante si vei fi batutu la cap pana vei fi dat in judecata si executat silit

| Bizon95 a răspuns:

In plus la ce a zis darrio2007 e faptul ca nu vei mai putea face abonament la nici o firma de telefonie din tara, lista neagra nu e tinuta numai de Orange ci de toti, si chiar stiu cazuri!