| Meu_Domnu_1970 a întrebat:

Buna seara.am dat cuiva in urma cu 10 ani o sumă de bani destul de mare vreo 18 mii euro și nici în ziua de azi nu mia mai dat bani.ce pot face sa-i recuperez.Nu am facut nici o hartie care sa justifice împrumutul. Oare îl pot chema in judecata?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-l dai in judecata dar nu vei obtine nimic, in plus vei mai plati si cheltuieli de judecata.
Cererea iti va fi respinsa pe motiv ca a intervenit prescriptia extinctiva, respectiv au trecut mai mult de 3 ani de la data cand trebuia sa-ti restituie banii.

| cristi202 a răspuns:

18 mii euro fara nici o hartie? Unde ti-a fost capul? Si vrei dupa 10 ani sa ii recuperezi? Sansele sunt aproape nule. Doar daca ai martori care au fost cand ai dat imprumutul, martori seriosi, si un avocat extrem de bun. Insa s-ar putea sa te coste inca pe atit judecata, cu riscul de a nu recupera banii, in caz ca pierzi la juecata.

| doctorandus a răspuns:

Da, da, asta e calea de ajuns la parnaie... dupa ce ca a ramas fara bani mai face si parnaie.

| Holiday a răspuns:

Bine ca mi-ai amintit...acum 10 ani ti-am imprumutat 30.000 euro. N-am nici o dovada, dar maine depun plangere impotriva ta.
Stupid, nu?