| Girly97 a întrebat:

Am inteles ca de maine va fi izolare totala in tara. Nu am primit inca adeverinta de la angajator pe care am cerut-o luni.
Maine pot sa ma duc la munca doar cu declaratia pe proprie raspundere si cartea de identitate?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este izolare totala. Ci doar pentru cei peste 65 de ani. Citeste mai bine hotararea.

| florin926481f a răspuns (pentru darrio2007):

Dar tot trebuie sa ai adeverinta de la locul de munca sau declaratie pe proprie raspundere

| darrio2007 a răspuns (pentru florin926481f):

Eu am asa ceva. Nu mai ies cei peste 65 de ani. Vezi ca vorbeste Orban acum la tv.

| florin926481f a răspuns (pentru darrio2007):

La declaratia lui ma uit acum, zice ca nu e izolare totala pentru cei peste 65 de ani, va exista un interval orar in care pot iesi sa si cumpere mancare/medicamente

| darrio2007 a răspuns (pentru florin926481f):

De acord dar cati vor respecta intervalul orar?

| florin926481f a răspuns (pentru darrio2007):

Ai dreptate, se spune ca va fi scoasa armata pe strazi in sprijinul politiei/jandarmeriei chiar sunt curios in ce mod, pana nu sta politia/armata/jandarmeria pe fiecare strada nu facem nimic.

| darrio2007 a răspuns (pentru florin926481f):

Merg la munca, pe jos, doi kilometri. Dar nu am vazut nici urma de Politie sau pe cineva care sa ma intrebe unde merg la 5, 30 dimineata. Cum cred ăstia ca vor obliga oamenii sa stea in case, numai D-zeu stie. Deja Orban vad ca intra in amanunte pe care nici el nu le intelege.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, daca este izolare totala nimeni nu are voie sa mai plece din casa.

| Alexandru197 a răspuns:

Da adeverinta trebuie obligatorie din cate stiu. Izolare totale va fi doar pentru cei varstnici si cei bolnavi. Zic sa ai grija daca te vei duce la munca mai ales sa ai o distanta mare pentru ca daca te prind vor pretinde ca incalci legea