| GabrielCatalin9 a întrebat:

Buna seara.Am nevoie de o parere(cat se poate de corecta). Acum un an, fata vecinei a fugit de acasa(are 16 ani).Ea acum sta la un baiat. Timp de un an, mama fetei a primit pensia alimentara de la tata si nu i-a dat fetei nici un ban, iar tatal fetei a dat-o in judecata pe mama pentru a nu mai plati acea pensie.In instanta, tatal a castigat, el acum platind banii direct fetei.Acum fata vrea ca mama ei sa ii dea si banii din urma(pensie alimentara+alocatie)dar mama ei a spus ca nu ii da. Legal e ca la 18 ani,fata sa o dea in judecata,dar mama ei spune ca nu ii da si ca tot fata trebuie sa aduca dovezi ca nu a primit banii.Ce poate face fata acum? mama ei poate avea probleme? daca instanta a spus ca fata poate primii banii de la tata, direct, fata nu ar putea sa ceara si de la mama ei bani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fata poate s-o dea pe mama in judecata si sa solicite restituirea pensiei alimentare si alocatiei de stat pentru copii pe perioada de cand este plecata si pana primeste direct pensia si alocatia. Va trebui sa depuna cererea de chemare in judecata impreuna cu tatal ei, deoarece este minora.

| GabrielCatalin9 explică (pentru Ioandelasal):

Pe tine te asteptam sa raspunzi! Multumesc!

5 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

In primul rand fata nu trebuia sa fuga la varsta aia, mama putea sa faca reclamatie la politie si baiatul ar fi incurcat-o.Ar fi bine sa nu se mai certe pe bani cu mama ei pentru ca daca nu ii va merge bine cu barbatul respectiv sa aiba unde sa se intoarca.Ori barbatul o forteaza sa ii aduca bani si in cazul asta este un profitor

| GabrielCatalin9 explică (pentru Felys):

Nu tin cu fata dar ...nu a plecat de bine.Baiatul e si el minor iar el o tine din banii parintilor lui plus din cate stiu munceste. Fata munceste cu juma de norma. Fata se tine de scoala, munceste plus are grija de casa unde sta cu baiatul.Baiatul era obisnuit numai cu haine de firma acum isi ia haine mai ieftine, nu mai are fite in el. Fata a spus ca prefera sa se duca la orfelinat numai sa nu stea cu mama ei.

| Raducons a răspuns:

Fata in mod normal trebuie sa fie acasa la mama ei.
Parintii trebuia sa faca tot posibilul sa stea cu unul din ei pana la majorat.
Iti dai seama ca daca i-ar da dreptate instanta, toti copii ar putea sa isi dea parintii in judecata sa ceara bani.Mai bine sa mearga acasa pentru ca are timp si de baieti, si s-ar putea sa regrete pe viitor.Banii ii ia parintele in a carui grije este si ii cheltuie dupa cum crede de cuviita asa ca nu merge cu datul in judeata.

| Vladut_Cosmina_1996 a răspuns:

Daca fata considera ca are dovezi are sanse sa castige la instanta dar depinde de dovezi, mama nu are ce pati ea are doar de dat o suma de bani fetei Sper ca te-am ajutat