| Mitel7468 a întrebat:

Bună seara. Am o casă la mine în sat care nu a mai fost locuită de peste 30 de ani. Posesia imobilului revine statului?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca exista proprietari intabulati, atunci nu.
Pentru a trece un imobil in proprietatea statului, este nevoie de o sentinta definitiva (confiscare, constatatoare lipsa mostenitori etc.), ceea ce este o procedura juridica complicata.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca este sau nu locuita, atat vreme cat este propietatea cuiva, atunci nu poate sa revina statului.

| doctorandus a răspuns:

Dap, dacă proprietarul nu plătește taxele, nu o revendică moștenitorii, etc., casa intră la un moment dat în proprietatea statului. Asta bineînțeles dacă primăriei îi pasă. Că există sate complet abandonate în care nu se supără nimeni dacă ocupi o casă. Și nici Poliția nu trece pe acolo decât dacă crede că un infractor se ascunde acolo. Oricum nu prea are cine-i informa în privința asta.

| Oana0309 a răspuns:

Ceea e spui se refera la moștenire vacanta sau uzucapiune? Depinde dacă are proprietari. Una e sa nu fie locuita, una e sa nu aibă proprietari.

| laksjdhfg a răspuns:

Doar daca nu are proprietari.
Poate sa aiba dar sa nu o locuiasca.

Răspuns utilizator avertizat
| Hela a răspuns (pentru Bubico2022):

Dap si o da spre licitatie

| laksjdhfg a răspuns (pentru Bubico2022):

De ce imi raspunzi mie si nu userului cu intrebarea?

Răspuns utilizator avertizat
| laksjdhfg a răspuns (pentru Bubico2022):

Singur spui "nu stiu legea". Si chiar nu o stii.
Daca proprietarii, mostenitorii, sunt in viata, nu o pot confisca numai pentru ca nu s-au platit impozitele. Nu este lege pentru asa ceva. Dar ii poate da in judecata pentru neplata impozitelor. Si daca nu au bani, si daca instanta decide, si daca... atunci s-ar putea alege cu casa. Daca mai este in picioare pana atunci.

| carevaescu a răspuns (pentru laksjdhfg):

Sunt cateva cai legale prin care statul poate expropria. Trecerea timpului in sine nu e un motiv. Poate doar sustine alte motive pentru acest demers. spre exemplu daca un imobil e valoros pentru patrimoniu si e neglijat de proprietar, statul poate intervenit, de la amenda la expropriere. Daca nu sunt mostenitori pentru un impbil, se liciteaza. Samd

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Bubico2022):

Impozitul unei case + penalizarile le pot revendica finantele, timp de 5 ani retroactiv (termen de prescriptie).
Suma datorata insa nu prea se apropie de pragul de executare silita imobiliara!