| raresandrey a întrebat:

Buna Seara! Am o intrebare dar sper sa nu par naiv. De ce oare politicienii si in general cei care ajung in functii de conducere ( poate nu toti), devin atat de lacomi de perfizi, de corupti cu timpul, nu mai au ei pic de constiinta, pentru ca eu cred ca au salarii destul de mari,chestii de protocol, locuinte, masini si altele, traiesc decent poate chiar mai mult sau poate sant santajati de cei de la,, subsol,, care sunt si mai lacomi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te la istoria omenirii si gaseste lucrul comun pentru toate razboaiele. cum banii nu existau in cele mai indepartate trecuturi, ramane PUTEREA. cine are bani, in zilele noastre, are putere. puterea corupe. pentru ca niciodata nu ai destula. uita-te la putin. are cel mai mare stat de pe Terra si el tot mai vrea, pentru ca poate, pentru ca are putere.

banii = putere. ai bani ai vacante, legea se schimba cu mita si spaga, femeile trag la bani. masinile scumpe vin pe bani, confortul e contra cost, cum iesi pe usa casei totul se invarte in jurul puterii, si aia e dictata de bani. in instanta de multe ori tu esti parat (sau inculpat), toate dovezile sunt impotriva ta pana deschizi portofelul. ai ban, poti sa scapi (poate nimeresti un judecator corect si nu il indupleci), nu ai bani 100% esti de vina. si asta nu este numai in Rromania, cine are bani are putere. cine are putere face ce vrea. ia aminte la mafie, guverne, sefiile de la firmele internationale (daca gates vrea sa inchida Microsoft lumea intra in panica, 90% folosesc windows. daca il inchide = panica).

| raresandrey explică (pentru anonim_4396):

Si cum ramane cu constiinta, sau a 10 porunca,, SA NU POFTESTI NIMIC DIN CE ESTE AL APROAPELUI TAU,,

| JohnnyBi a răspuns (pentru raresandrey):

Hai serios. crezi ca religia a fost utila in istorie? in afara ca s-au nimicit pentru pareri si opinii (ca intr-un final asta este religia. parerea mea de a crede, opinia ta ca nu exista x lucru, etc). cine dracu in istorie cand a vazut popor slab, femei de..., sclavi sa lucreze in locul tau si pamant roditor (atat dpdv agricol cat si ca resurse naturale precum pietre pretioase) s-a gandit "ba, Iisus zicea, cine dracu o fi si ala, ca nu e bine sa violez femei si sa ard case si sa stapanesc". ca poate, doar poate, printr-o minune, Dumnezeu, Allah, Buddha sau alte religii chiar exista si poate le da cu fulgerul in cap. cand ei credeau in zei ai razboiului si jertfe umane, tooocmai Iisus ce nu a schimbat nimic. este in natura omului de a vrea putere cum e in natura cainelui sa se miroasa in fund cu altul pentru a face cunostinta. si oricat dresezi in mii de generatii un caine, tot in fund se miroase cu altii. la fel si omul. vulpea isi schimba pielea, dar naravul BA!

5 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Eu nu sunt sigur ca inainte sa ajunga in functii de conducere nu au fost deloc lacomi. Banul nu-l transforma pe omul cu mentalitate sanatoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajung lacomi şi perfizi fiindcă dacă vor să fie cinstiţi şi patrioţi sunt catalogaţi ca fiind extremişti nebuni.

| Adutzu2 a răspuns:

Fiindca au simtit gustul banului si a averii. Si asta face banul din om. De asta se mai zice ca banul e ochiul dracului.

Sunt mii de exemple de oameni saraci si darnici si oameni bogati si avari.