| Belluuu a întrebat:

am o intrebare si as vrea daca se poate sa imi raspundeti cat mai amanuntit despre ea, parintii mei isi despartiti iar eu locuiesc la mama si primesc pensie alimentara de la tata de "X" lei, pensia aia in mod concret nu mi s-ar cuveni mie?, in sensul ca acela mi-ar veni ca si. un salar sa zic asa adica bani mei adica sa mi se cuvina mie bani sa fie ai mei? nu sa mi iei "Y" sau "Q"
Nu exista drept ca pensia alimentara sa imi vina mie adica doar mie imi plateste ar trebui sa fie bani mei nu?
nu vreau sa credeti ca vreau sa iau pensia asta pentu mine si sa nu dau la mama :) dar maica'mea lucra in strainatate tot odata la 2 luni. eu stau la o bona pe care mama o plateste ii da "X" lei + ea imi ia Alocatia si Pensia Alimentara cica asa a stabilit cu mama bani+alocatia+pensia mea alimentara. are dreptul? de a mi-o lua nu-i dreptul meu ca eu primesc de la Scoala alocatia+de la un parinte (acela ii tata) pensia alimentara? sper ca ati inteles ce am vrut sa zic prin asta.

-Daca nu ma insel pana si aici scrie ca este dreptul meu de a detine aceasta pensie alimentare pana la varsta de 18 ani: http://divort.trei.ro/pensie_alimentara/pensie_alimentar a.php

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia alimentara este dreptul tau si tu o primesti, indiferent cine o ridica.
Pesemne mama ta a dat o procura speciala bonei pentru a o ridica.
Daca ai peste 14 ani poti sa-ti faci un card si vorbeste cu tatal tau sa ti-o puna pe acel card si atunci o s-o poti lua tu.

| Belluuu explică (pentru Ioandelasal):

Da am 15 ani, si daca fac sa mi-o pun pe card voi primi si acele harti verzi care prezinta ca mi s-a dat pensia adica nu dupa aia judecatoria sa ile ceara si el sa nu le aiba. sper ca intelegi ce vreau sa zic big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru Belluuu):

Cand iti pune alocatia pe card primeste o chitanta de la banca (foaie de depunere) si cu aceasta poate dovedi ca a pus-o.

| Belluuu explică (pentru Ioandelasal):

O ultima intrebare., din cate stiu banca imi trage niste bani nu stii cat? (aprox) sa zicem dintre 100 lei cam cat imi trage?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Belluuu):

Depinde de banca. Uita-te la banca care iti este mai la indemana si vezi, la cardurile de debit, comisioanele de administrare si de scoatere a banilor de la bancomat.

| Belluuu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspunsul acordat, am sa vad ce pot face mai intai ma voi sfatui cu mama sa vad ce pot face cu treaba asta de incasare a banilor, sper sa reusesc ceva multumesc inca odata.

| alessia5158 a răspuns:

1. In legatura cu alocatia de stat:
Conform Legii 61/1993-privind alocatia de stat, articolul 1, 3 si 4 precizeaza :
"1) Alocatia de stat pentru copii se plateste unuia dintre parinti pe baza acordului acestora sau, in caz, de neintelegere, pe baza deciziei autoritatii tutelare ori a hotararii judecatoresti, parintelui caruia i s-a incredintat copilul spre crestere si educare.
3) Titular al dreptului la alocaţia de stat pentru copii este copilul.
4)"Dupa implinirea varstei de 14 ani, plata alocatiei de stat se poate face direct titularului, CU INCUVINTAREA reprezentantului sau legal "--- vezi legea :http://www.dreptonline.ro/......a_2009.php

2. In legatura cu pensia de intretinere( sau alimentara, precum o denumesti tu):
Conform articolului 529 din Noul Cod Civil:
"1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia CELUI CARE O CERE şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii."(http://legeaz.net/......tretinere)

Pentru motivul ca nu tu, minor, ai cerut(la instanta) pensie de intretinere ci, mama ta A CERUT, aceasta pensie este platita de catre tatal tau pe numele mamei. De asemenea tot mama ta este cea care dispune(hotaraste) asupra banilor din pensia de intretiere.

Referitor strict la intrebarea ta :
Daca mama ta, pentru perioada in care lipseste din tara, a decis/hotarat ca alocatia si pensia de intretinere sa fie incasate de catre bona( probabil o ruda) atunci, numai aceasta poate sa o faca, nicidecum tu!

p.s. daca copilul are drepturi, nu uita ca si parintele, la randul sau, are drepturi --- acestea se numesc "drepturi parintesti"!

| Belluuu explică (pentru alessia5158):

Deci sa inteleg ca eu nu am nici un drept la bani pe care eu ii primesc, alocatia+pensia alimentara pe care mi le ia bona (nu, nu este ruda cu mine doar prieteni buni de familie.) totusi daca stau si ma gandesc ala ar fi "cuvenitul" meu straight face ea pe langa ca ia salar mai ia si aceste doua surse de venit oh go on din punct de vedere nu mi se pare cocrect deoarece daca eu am nevoie de bani urgent si bona nu mi da eu ce fac atunci? stau si ma rog la dumnezeu sa pice de sus bani. ca daca vorbesc cu mama ea zice ca nu mai are ce face. ca, asa au stabilit. dar nici macar o clipa nu m-au intrebat daca eu sunt de acord sa primeasca bona respectiva aceste doua surse de bani pe care eu le primesc conform legi (Ministerul Educatiei"Alocatia"+Pensia alimentara stabilita de judecatorie) nu ea happy nu pot face nimic ca eu sau mama mea sa recapete aceste doua surse de venit? ca in mod cert nu mi se pare corect ea primeste pot sa zic cam undeva la 1500 lei poate si mai mult cu alocatia si pensia alimentara doar pentru o luna ca mama ii plecata apoi revine o luna si stau cu ea apoi iar pleaca?! pai 1500 lei mi se pare un salar de sef mic la o firma/companie! brutul minim pe venit: 800 lei (Potrivit statului) din cate stiu. si mama castiga 1100 euro -_- nu-i corect asa. si nici nu se merita sa dea acei 1500 lei bonei ca eu nu manc cine stie ce mancare ca la restaurante ca nu consum cine stie ce curent pot sa ma spal si singur nu ma spala ea nu ma imbraca ea pot sa ma imbrac singur daca eram copil mic si ma imbraca ea, ea ma spala etc. atuncia nu mai comentam nimic dar avand in vedere ca nu sunt mic am varsta de 15 ani. oh go on nu pot face nimic in legatura cu asta?

| alessia5158 a răspuns (pentru Belluuu):

Din cele scrise de tine, inteleg ca :
* pe numele mamei tale vine lunar alocatia de stat
*pe numele mamei tale vine lunar, prin Mandat Postal, pensia de intretinere expediata de catre tatal tau iar cuponul verde(al mandatului postal ) este dovada ca, intr-adevar, tatal tau s-a achitat de obligatia de intretinere.

De asemeni, din cele scrise de tine, inteleg ca : mama ta a hotarat ca, pentru perioada cat este plecata, sa ii dea bonei pe langa suma de "x" lei si alocatia+ pensia de intretinere. Pentru perioada cat se afla in tara, mama ta ii da bonei, conform intelegerii lor, alocatia+ pensia de intretinere insa, fara a le mai completa cu suma "x".

Iti propun :
1. sa discuti cu mama ta ca macar alocatia de stat sa incuvinteze sa o primesti tu--- aceasta, pentru ca legea permite ca, dupa implinirea varstei de 14 ani, sa fie incasata de titular( adica tu).
2. In cazul in care NU poate strica intelegerea cu bona ( pentru ca exista riscul ca acea bona sa refuze asumarea responsabilitatilor in lipsa mamei),sa-ti lase, inainte de plecare, o suma de bani "de buzunar"( egala sau mai mare decat alocatia, depinde de vointa si putinta ei!)

p.s. Te sfatuiesc sa nu te razvratesti impotriva deciziilor luate de mama ta --- sa nu dai curs actunilor, asa cum te sfatuieste userul ioandelasal, actiuni pentru care NU ai acordul mamei careia i-ai fost incredintat spre crestere si educare! La varsta ta, poti sa intelegi ca nevoile sunt cele care au obligat-o sa-si "delege ", temporar si contra cost, responsabilitatile de parinte.Sunt sigura ca, daca ar fi fost posibil, mama l-ar fi "delegat" pe tatal tau sa te aiba in ingrijire pentru perioada de 1 luna cat este plecata la munca.
Mama ta poate ORICAND, daca va dori, sa revoce(anuleze)procura speciala( prin care imputerniceste bona sa incaseze alocatia si pensia) chiar si in perioada de valabilitate a procurii( de 18 luni)--- asta, ca sa stii!

| Belluuu explică (pentru alessia5158):

Ok multumesc mult ca m-ai lamurit am sa vad sa vorbesc cu maica-mea sa vad ce pot face... daca nu pot face nimic asta este. cu toate ca ii nedrept acest lucru, multumesc inca odata pentru ajutor.

| alessia5158 a răspuns (pentru Belluuu):

Cu placere.
Succes si numai bine!