| danydanydany a întrebat:

am o intrebare si doresc sa raspuna doar cei in cunostinta de cauza. deci. cum sa va spun.
am un prieten care are peste 18 ani.
acesta a postat un anunt ca vinde o pereche de blugi.
asa si apare un cumparator.
acesta (adica prietenul meu) ii trimite clientului "blugi" care si dorea clientu.
doar ca il loc sa primeasca clientu ce a comandat de fapt primeste o haina folosita straight face.
clientu depune o plangere la politie si prin urmare este prins si cel care la inselat.
prejudiciu este de 60 lei.
din ce stiu eu fapta se incadreaza la "inselatorie".
ce pedeapsa poate sa primeasca cel care este vinovat...
va multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta descrisa ar putea fi incadrata la infractiunea de inselaciune, prevazuta si pedepsita de art. 225, alin. 1 Cod penal, pedeapsa fiind de la 6 luni la 12 ani. Avand in vedere valoarea mica si daca faptuitorul nu are antecedente s-ar putea aplica prevederile art. 18^1 Cod penal si sa fie sanctionat administrativ cu amenda de pana la 1. 000 lei. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Legal e cum spune ioandelasal.
În realitate, însă. O să-i ia boii de la bicicletă!
Anul trecut în campsul studenţesc Haşdeu din Cluj s-au produs prejudicii mult mai mari prin furt calificat şi ştii ce-a făcut Miliţia? "Aşa... şi? Pentru suma asta vii la noi? Ai şi tu mai multă grijă data viitoare".
În realitate vinovatul NU o să păţească NIMIC!
Numai bine.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Nu cred ca are cum sa stea mai mult de 1 an dupa gratii, dar poti fi fericita stiind ca va avea cazier.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie facute cercetari sa fie gasite toate celelalte persoane care au fost excrocate, cu siguranta sunt mai multi in cazul amicului tau, asta ar atarna mai greu la "dosar".
Sa intelegem ca este vorba de un angajat al unui transportator de pachete, livror, casa de expeditie, ceva de genul sau chiar posta? Ati putea sa va indreptati impotriva angajatorului sau.
Succes.

| kolcov a răspuns:

Intra putin la racorica.

| raluk018 a răspuns:

Du-te direct la sursa.cine detine firma? are precis la activ mai multe inselatorii.depune plangere penala,fa public totul,ca precis mai sunt si altii, si daca se aduna, atunci se va demara si o ancheta.