Întrebare recomandată | AndreeaDeeaDs a întrebat:

Bună seara! Am o întrebare va rog frumos. Tata dorește sa cumpere o mașină, fiscal pe loc. Nu deține permis auto. Este adevărat ca nu va putea sa o cumpere și sa facă acte pe numele lui dacă nu are permis? Mașina va fi condusa de soț care are permis. Mulțumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are aproape nici o legatura cumpararea unei masini cu detinerea unui permis de conducere.
O poate cumpara linistit si s-o inmatriculeze pe el, ce nu poate face legal este sa o conduca pe drumurile publice, fapta ar constitui infractiune.
La inmatriculare este bine sa treaca pe certificatul de inmatriculare si pe cel/cea care va conduce masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e deloc adevarat

| Lioana a răspuns:

Nu e nevoie de permis ca sa cumperi o masina. Important e sa nu o conduci fara permis. Poti sa-ti iei ca șofer alta persoană.

| mi25 a răspuns:

Tatal tau are soț?

| MihaiZXCB a răspuns:

Da o poate trece pe numele lui in acte doar ca nu va putea conduce funda mersi.

| turcanmonica12 a răspuns:

Sigur ca o poate inscrie pe numele lui și sa o cumpere chiar dacă nu are permis, dar sa nu o conduca.De exemplu mașina mea este cumpărată de sotul meu care n-are permis și este înscrisă pe numele soacrei mele și tot la fel n-are permis. Și de condus eu o conduc