| AndreiAnd1 a întrebat:

Buna seara.
Am o mica problema si as vrea sa fiu lamurit ca sunt bagat in ceata.
Stiu ca nu ai voie sa urmezi doua facultati la buget.
Dar nu stiam ca nu ai voie sa urmezi postliceala la buget si facultate la buget.
Eu sunt anul doi la o postliceala si de curând m-am inscris la o facultate fiind anul intai.
Profesorii de la postliceala stiau ca m-am inscris la facultate doar ca nu au zis nimic ca as putea fi pus in situatia de a plati ori facultatea ori postliceala.
Si acum de curând s-au trezit sa imi spuna ca daca as fi prins as putea sa ma puna sa platesc ori postliceala ori facultatea.
Doar ca eu aveam de gand sa renunt la postliceala deoarece am ajuns la concluzia ca nu fac fata cu ambele.
Dar profesorii au insistat sa nu dau cu picioru la postliceala ca am facut un an si acum imi spune ca ar fi posibil sa platesc una din ele
Acum astept si sfatu vostru sau concluzia,
as putea fii pus in situatia de a plati facultatea sau postliceala? chiar daca aleg sa ma retrag... nu trebuia sa fiu informat de la bun inceput?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nr.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, nu contine o prevedere expresa in cazul tau si nu poate fi extinsa prevederea privind urmarea a 2 facultati.
In orice caz, daca te retragi de la postliceala, nu vei avea nimic de platit.
Pe de alta parte, in privinta informarii, nu era obligatia altei persoane, mai ales ca nici n-au stiut pana nu i-ai informat, tu trebuie sa cunosti legea.

| AndreiAnd1 explică (pentru Ioandelasal):

Profesorii de la postliceala stiau ca m-am inscris la facultate deci puteau sa imi zica.
deci sa integ din cate ai zis tu... ca nu are cum sa ma puna sa platesc... ca aceasta lege (daca ii pot spune asa) se aplica doar in cazul in care urmezi doua facultati sa te puna sa platesti una dintre ele.
nu si in cazul când urmezi o facultate si o postliceala la buget?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreiAnd1):

Conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| AndreiAnd1 explică (pentru Ioandelasal):

Nu inteleg. astea cu legile... si nici nu ma pasioneaza. eu vreau un raspuns simplu si la obiect...
daca aceasta regula in care zice ca ai voie sa faci doar o facultate la buget si a doua trebuie sa o platesti ca sa o poti face, se aplica si in cazul daca faci o facultate la buget postliceala ar trebui sa o platesc? sau pot sa fac si facultatea si postliceala la buget ( ca pana la urma postliceala nu este facultate...)

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreiAnd1):

La varsta ta ar trebui sa intelegi. Si ti-am raspuns la obiect inca de prima data, in cazul tau le poti face pe amandoua (postliceala si facultatea) pe loc bugetat, bineinteles daca reusesti la facultate pe un asemenea loc.

| AndreiAnd1 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt la facultate la buget.

| AndreiAnd1 explică (pentru Ioandelasal):

Nu intelegeam daca pot sa fac si facultatea si postliceala la buget...
Deci am zis bine ca acea regula se aplica doar in cazul in care vrei sa faci doua facultati... doar la una intri la buget si in rest trebuie sa faci la taxa