| EaEmma a întrebat:

Am o nelamurire, poate ma ajuta cineva...Prietena mea lucreaza in Austria,printr-o firma,ingrijeste o pers in varsta, o luna e plecata si urmatoarea luna este in Ro. Asigurarea de sanatate o plateste acolo.De ce plateste asigurarea si in luna in care ea este in Ro?(ea fiind probabil in pauza de munca)Se poate face cumva sa-si plateasca asigurarea de sanatate in Ro, sa nu o mai plateasca in Austria? Ce ar trebui sa faca?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Dacă lucrați într-o țară din UE și locuiți în alta, aveți dreptul la asistență medicală în ambele țări.

Mai întâi trebuie să vă înregistrați în țara în care lucrați și să obțineți un formular S1 (fostul formular E 106) de la casa de asigurări de sănătate. Acesta vă permite să beneficiați de asistență medicală în țara în care locuiți." --- vezi sursa citatului de mai sus in link-ul : https://europa.eu/......dex_ro.htm

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca este imposibil sa faci asiguraree de sanatate pe 1 luna de zile si 1 pauza si tot asa!
Totul este legal si corect, mai ales ca, sub 6 luni de asigurare, nu esti complet asigurat, iar in caz de accident, ai de platit un premium foarte mare.
Pe Romania, isi poate face asigurare medicala daca vrea, asa cum are si pe Austria.
Din pacate, cea din Austria nu o acopera si international, doar daca nu cere prietena asta asa ceva si atunci se ridica suma lunara de plata a asigurari.

| EaEmma explică (pentru Violleta2022):

Dar,ar putea sa-si plateasca asigurarea DOAR in Ro? Ce ar trebui sa faca?

| Violleta2022 a răspuns (pentru EaEmma):

Uite ca alessia5158 ti-a dat informatie completa si corecta cu privire la asigurarea medicala.