| marko666 a întrebat:

Am o problema delicata la care sper sa obtin un raspuns. Vreau sa contest o decizie a unei comisii medico-militare care mi-a dat avizul INAPT, eu urmand o scoala militara, din care mai am jumatate de an si imi finalizam studiile. Din pacate am un virus hepatic B si cei de la scoala m-au trimis la comisia de expertiza de la Focsani. Medicii de acolo au RECOMANDAT ca eu sa fiu clasat INAPT pentru a urma institutii militare de invatamant, cu toate ca eu am contactat virusul pe perioada scolii. Apoi ce de la Focsani au trimis actele catre comisia centrala de expertiza medico-militara de la Bucuresti (spitalul Carol Davila) cu RECOMANDAREA venita de la Focsani, adica cea de INAPT. Medicii de la Bucuresti au avizat aceasta propunere si am fost clasat medica ca fiind INAPT. Totusi eu doresc din tot sufletul sa termin scoala militara si sa pot lucra in armata insa acum cu toata povestea asta, nu mai pot sa raman in sistem. Cum ar veni, m-au dat afara pe motiv medical. Eu nu sunt de acord cu decizia asta si stiu ca exista oameni in sistem care sufera de virusul hepatic B si sunt bine merci la munca. Tocmai de aceea doresc sa contest decizia medicala care spune ca nu sunt apt pentru MApN. Intrebarea este: unde pot sa fac asta? Pe decizia medica se specifica faptul ca se poate ataca in termen de 30 la instantele de judecata competente. Dar care sunt alea? E vorba cumva de contencios administrativ? Si daca da, unde trebuie sa merg sa depun cererea? La mine in oras(Buzau) sau la tribunalul din judetul care a emis decizia (Bucuresti sau focsani)? Nu prea sunt familiarizat cu termenii si as dori daca se poate sa ma indrume cineva cu ce-i de facut., pas cu pas, in situatia asta. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deja ai parcurs-o, ai fost la comisia centrala. De altfel, conform legii contenciosului administrativ, te poti adresa direct instantei si fara aceasta procedura.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti adresa la Curtea de Apel in circumscriptia careia ai domiciliul, fiind vorba de un litigiu in contencios administrativ cu un organ central al statului.

| marko666 explică (pentru Ioandelasal):

Nu cumva trebuie mai intai sa parcurg procedura prealabila?

| alessia5158 a răspuns (pentru marko666):

Art.10 alin(4) din Ordin nr. 6478 din dec. 2012 :
"(4) Împotriva deciziilor medicale emise de către comisiile de expertiză medico-militară de pe lângă spitalele militare se poate face contestaţie la comisiile centrale de expertiză medico-militară, în termen de 30 de zile de la semnarea de luare la cunoştinţă sau de la comunicarea în scris. Contestaţia se înregistrează la comisia de expertiză medico-militară care a emis decizia medicală. Contestaţia, împreună cu copiile documentelor medicale ce au stat la baza emiterii deciziei, se înaintează comisiilor centrale de expertiză medico-militară, în termen de 3 zile lucrătoare de la data înregistrării. Contestaţia se soluţionează în termen de 45 de zile de la înregistrare."

Art.13 alin (3) din ordin :
"(3) Deciziile medicale ale comisiilor centrale de expertiză medico-medicală pot fi atacate la instanţele judecătoreşti competente în termen de 30 de zile de la comunicare. Deciziile medicale necontestate în termen rămân definitive."

Citeste tot ordinul :http://www.monitoruljuridic.ro/......44698.html

P,S Eu asa inteleg din lectura acestui ordin : acea "procedura prealabila" se refera la contestatia despre care se vorbeste in art. 10, alin(4). Abia dupa ce primesti raspunsul/decizia comisiei centrale o poti contesta la instanta competenta.

| alessia5158 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Jurisdictia asigurarilor sociale se realizeaza prin tribunale si curti de apel. Conform art. 153 din din Legea nr. 263/2010 tribunalele solutioneaza in prima instanta litigiile privind:
e) deciziile comisiilor medicale de contestatii si ale comisiilor centrale de expertiza medico-militara ale Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei si Internelor si Serviciului Roman de Informatii date in solutionarea contestatiilor privind deciziile medicale asupra capacitatii de munca

Deci, unde prima data? --- la tribunal sau la curtea de apel?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alessia5158):

Nu este vorba de pensie de invaliditate, asa ca se aplica regula din L.552/2004, competenta sa judece decizia unui organ central este Curtea de Apel.

| Ioandelasal a răspuns (pentru marko666):

Deja ai parcurs-o, ai fost la comisia centrala. De altfel, conform legii contenciosului administrativ, te poti adresa direct instantei si fara aceasta procedura.