| David_Robert_1986 a întrebat:

Am o situatie un pic mai complicata. Am buletinul expirat, certificatul de nastere pierdut, iar pasaportul imi expira pe 11 Martie. Sunt in Danemarca si m-am gandit sa merg repede in Romania sa imi fac un Pasaport rapid pe 1 an de zile pentru ca prin ambasada dureaza extrem de mult iar dupa cum am spus nu am certificat de nastere pentru a putea sa imi fac alt pasaport sau buletin si de aici o gramada de umblatura si de asteptat etc...iar in Mai imi trebuie pasaportul neaparat. Este posibil ca sa imi pot face un pasaport temporal sau chiar si unul pe 5 ani avand in vedere situatia cu actele?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa revii in Romania, inainte de expirarea pasaportului. Aici poti obtine un duplicat al certificatului de nastere, de la starea civila unde ti-a fost inregistrata nasterea si apoi sa-ti faci cartea de identitate, la SPCLEP de care apartine domiciliul tau si sa obtii alt pasaport.

| David_Robert_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Ideea este ca nu am timp...si imi trebuie ceva la urgenta...

| alessia5158 a răspuns (pentru David_Robert_1986):

Daca timpul nu-ti permite, poti sa actionezi in etape astfel incat la sosirea in Romania sa poti cere in regim de urgenta eliberarea cartii de identitate (3 zile)si, probabil, a pasaportului. Prima etapa -> obtinerea duplicatului certificatului de nastere:
* din Danemarca trimite o procura speciala unei rude din tara prin care o mandatezi sa ceara si sa obtina duplicatul certificatului de nastere (in format international iti va fi mai de folos decat cel in format national!) insotita de o copie dupa pasaport.Procura speciala poate fi autentificata fie la Ambasada Romaniei in Regatul Danemarcei, fie autentificata la un notar local(din Danemarca) si legalizata sau apostilata de autoritatile statului respectiv, conform legislatiei acestui stat si conventiilor internationale aplicabile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru David_Robert_1986):

Tot ce ti-am spus poti obtine in 2-3 zile, respectiv duplicatul certificatului de nastere si pasaportul si sa depui actele pentru cartea de identitate si sa lasi o procura pentru ridicare.