| Earthquake22 a întrebat:

Buna seara, am si eu cateva intrebari, prietena mea a rămas însărcinată și este in 3 luni, ideea e ca ea nu a lucrat niciodată si are 22 de ani este la facultate in anul 2. ideea e ca am auzit ca eu ca si tata pot sa beneficiez de aceea indemnizație de 1250lei pe luna s.au ceva de genu..trebuie să am 12 luni constant de munca? Sau 12 luni in total? Ma puteti ajuta va rog? Suntem nepregătiți dar nu vrem sa il dam afara si vreau sa ne pregătim cum putem..Si daca pot sa beneficiez ca tata de ceva din partea statului, multumesc frumos si sper sa primesc un raspuns bun!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Poti beneficia de concediu si indemnizatie, daca ai cele 12 luni muncite in ultimii 2 ani, indiferent daca ai avut sau nu intrerupere. Indemnizatia ta va fi de 85% din media salariilor lunare si vei lua indemnizatia minima daca din calcul rezulta una mai mica.
2.Si prietena ta poate beneficia de indemnizatie. Indemnizatia sa va fi cea minima, de 1.250 lei.
3.Numai un singur parinte poate primi indemnizatie. Sigur ca si tu poti primi, dar atunci nu va primi prietena ta.
P.S. Se vede ca nu mi-ai citi atent raspunsul anterior, altfel nu puneai aceasta intrebare.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietena ta are dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
m)frecventează, fără întrerupere, cursurile de zi ale învăţământului preuniversitar, inclusiv în cadrul programului "A doua şansă", sau, după caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licenţă ori de master, precum şi ale învăţământului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, în ţară sau în străinătate, într-un domeniu recunoscut de Ministerul Educaţiei Naţionale, cu excepţia situaţiei de întrerupere a cursurilor din motive medicale;"
Si tu poti beneficia de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului daca ai cel putin 12 luni lucrate din ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 2.(1)Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
ART. 4.(1)În calculul celor 12 luni prevăzute la art. 2 alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună în care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum şi cele în care solicitanţii s-au aflat în situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6), considerate lună întreagă.
(2)Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).
(3)Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2).
(4)În situaţia în care naşterea copilului se produce înainte de termen, perioada prevăzută la art. 2 alin. (1) se diminuează cu perioada cuprinsă între data naşterii copilului şi data prezumată a naşterii, certificată de medicul de specialitate.
ART. 8.(1)De indemnizaţia lunară şi stimulentul de inserţie prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă beneficiază oricare dintre părinţii fireşti ai copilului, dacă îndeplineşte condiţiile de acordare prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă."

| Earthquake22 explică (pentru Ioandelasal):

Deci..ca sa inteleg, in ultimii 2 ani trebuie sa am cel putin 12 luni de munca? Luna asta pr 14 februarie fac 12 luni de munca, daca imi mut locul de.munca si durează cam 1 luna 2 pana imi gasesc ceva, tot beneficiez de indemnizația de 1250lei? Ca sa inteleg si prietena mea poate primii indemnizație? Fiind la facultate la zi? Putem sa beneficiem amândoi odata de aceeasi indemnizație? Adică sa luam amândoi cate 1250lei? Multumesc frumos!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Earthquake22):

1.Poti beneficia de concediu si indemnizatie, daca ai cele 12 luni muncite in ultimii 2 ani, indiferent daca ai avut sau nu intrerupere. Indemnizatia ta va fi de 85% din media salariilor lunare si vei lua indemnizatia minima daca din calcul rezulta una mai mica.
2.Si prietena ta poate beneficia de indemnizatie. Indemnizatia sa va fi cea minima, de 1.250 lei.
3.Numai un singur parinte poate primi indemnizatie. Sigur ca si tu poti primi, dar atunci nu va primi prietena ta.
P.S. Se vede ca nu mi-ai citi atent raspunsul anterior, altfel nu puneai aceasta intrebare.

| Widiach a răspuns:

Felicitari pentru decizia de a nu-l avorta! O sa va descurcati si o sa va bucurati enorm de copil. Vezi daca rezolvi ceva cu banii astia de la stat, iar daca nu, nu mai astepta si cauta sa muncesti un pic, pana vine bebe, ca orice banut o sa ajute. Acum ai cea mai mare motivare posibila. Spor!

| ionio a răspuns:

Trebuie sa ai 12 luni cotizate in ultimele 24 de luni, nu neaparat legate si da poti sa beneficiezi de acei bani sau doar de jumatate si sa continui sa muncesti, ceea ce cred eu ca ar fi mai bine, sper ca te-am lamurit si sa fiti sanatosi toti 3 ca o sa va fie bucurie in viata