| hozze a întrebat:

Bună seara, am și eu doua întrebări la care doresc să-mi răspundă cei în cunoștință de cauza, direct cu legea și articolul. 1. E o infracțiune ca colegii de clasa sa posteze poze cu etichete ale copilului meu pe grupul de WhatsApp al clasei unde diriginta mai trimite temele? Știu ca pe alte conturi nu e legal. 2. Nu exista pauza în care sa fie șicanat de colegii din clasa, înregistrarea audio sau video pot fi considerate proba în instanta? Multumesc!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Aceasta fapta nu constituie infractiune, de altfel minorii sub 14 ani nu raspund penal.
Poate fi afectarea dreptului la propria imagine si parintii raspunzatori pot fi dati in judecata pe cale civila, in baza raspunderii delictuale a parintilor pentru minorii aflati in intretinerea lor.
2.Inregistrarile pot fi probe in instanta, daca inregistrarea nu s-a facut pe ascuns.

| Alexuţ02 a răspuns:

Greu de spus, politia in ziua de azi e ceva de genul " da lasa-ti doamna copiii sa se joace ", eu din ce stiu la intrebarea dumnevoastra de la punctul doi se poate interpreta ca si bullying, o treaba care nu este prea "legala"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.nu

Mergeai degeaba la politie ca pana la 14 ani nu exista raspundere penala, e prezumata lipsa discernamantului (si sicanat chiar nu e infractiune)
Pot fi chemati in civil parintii...

| Claudia45 a răspuns:

Nu este neaparat un răspuns la întrebări
Dar
Câți ani are copilul?
Eu una nu știu ce sa zic
Mai mereu când un părinte merge la școala pentru a-și apăra copilul, v a face și mai rău acestuia
Colegii făcând și mai rău. și zic din propria experiența

| hozze explică (pentru Claudia45):

12 ani. În prima instanta nu am fost. Dar a fost bătut și am ajuns la IML însă directoarea și diriginta nu au luat masuri. Regret ca am mers la politie, acum e tz au trecut cele 90 de zile.

| Claudia45 a răspuns (pentru hozze):

Ia legătura cu părinții acelor copii
Dacă au minte
Vor rezolva ei
Nu este deloc ok cum și au crescut copii :/

| hozze explică (pentru Claudia45):

Nu avem cu cine discuta, la ore se asculta manele și nimeni nimic. Sunt părinți cu influenta și cu mana larga.

| AndreeaDaniela2000 a răspuns:

1 Nu e legal sa detii o poza cu cineva fara acordul acesteia
2 Da, dar nu te va baga judecatorul in seama pentru un fleac ca asta, cel mai bine e sa te duci intr-o ora de dirigenție si sa faci dreptate singura, ii iei pe toti la rand