| corneliastegaru1979 a întrebat:

Bună seara, am si eu o intrebare pentru utilizatorii acestui site. Sper să aflu un raspuns cât mai corect.
Acum o zi am găsit în ușă o hârtie. Aceea hârtie era de fapt o instiinţare de la judecatorie. Pe ea scria următoarele
,, în conformitate cu art 260 din legea 135/2010 privind codul de procedură penală va instiinţam ca la data de.ora. am procedat la afișare prezentei nefiind îndeplinite condițiile de înmânare a publicului cu acte de procedură aferente dosarului... aflat pe rolul instanţei judecătoria...
Vă comunicăm că sunteți în drept să vă prezentati după 3 zile de la afișare dar nu mai mult de 7 pentru înmânarea actelor de procedură la sediul instanței. De asemenea menționăm că în cazul neprezentarii fără motive temeinice actele de procedură se vor considera comunicate la împlinirea acestui termen".
Ce înseamnă această hârtie, sa ma îngrijoreze?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci n-ai de ce sa-ti faci griji.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca esti parte (inculpat, coautor, complice sau parte vatamata) intr-un dosar penal si ti-au trimis ceva din dosar dar nu te-au gasit acasa, asa ca trebuie sa te prezinti la sediul instantei pentru a le primi.
Daca nu te prezinti se considera ca le-ai primit.
Daca esti parte ar fi bine sa te duci sa primesti actele, daca nu te duci s-ar putea sa aiba consecinte negative pentru tine.
Daca nu esti parte atunci n-ai de ce te ingrijora, posibil sa fie o greseala a celui care a afisat instiintarea, respectiv a gresit apartamentul.

| corneliastegaru1979 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult pentru raspuns. E vorba despre o înșelăciune. Care s-a terminat cu împăcarea părților. Acum ce trebuie să fac....sa imi fac griji de această hârtie.

| corneliastegaru1979 explică (pentru Ioandelasal):

Bună seara...am cautat online pe site ul judecătoriei dosarul. Acolo scrie așa:Materie: Penal, Obiect : confirmare renunțare urmărire penală ( art 318 alin. 12 NCPP)
Stadiu procesual: fond
Și la părți au trecut la amândoi: întinat
Să îmi fac griji...asta am gasit pe site ul judecătoriei

| Ioandelasal a răspuns (pentru corneliastegaru1979):

Nu trebuie, procurorul a dispus renuntarea la urmarirea penala si solutia trebuie confirmata de instanta si o poate face si in lipsa partilor. Daca vrei poti sa mergi la termenul fixat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru corneliastegaru1979):

Atunci n-ai de ce sa-ti faci griji.