| LiviuC a întrebat:

sunt student in anul 3 la Universitatea Ovidius din Constanta specializarea Autovehicule Rutiere. Am auzit de la diverse surse cum ca dupa terminarea studiilor voi putea ocupa un post in cadrul politiei rutiere. Voiam sa intreb aici pe cei care sunt in domeniu si cunosc daca este adevarat acest lucru, iar daca este, care sunt criteriile pe care trebuie sa le indeplinesc pentru a ma putea angaja in politia rutiera, daca trebuie sa mai fac vreun curs anume sau sa dau proba sportiva ori alt tip de examen. Si nu in ultimul rand, am un tatuaj pe antebratul drept, din ce am citit pe net nu ar fi o problema atata timp cat acesta este acoperit complet de uniforma, dar pe timpul verii va fi la vedere, bineinteles sunt dispus sa port camasa cu maneca lunga si pe timpul verii, dar ma gandesc sa nu fie vreo problema si sa nu fiu acceptat din aceasta cauza. Va multumesc frumos pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1.Angajarea in politie din sursa externa este sub semnul lui "daca" sau"poate" tocmai pentru motivul expus la Art.6 (privind modalitatile de ocupare a posturilor) din Ordinul MAI nr.665/2008. Iti vei da singur seama ca recrutarea candidatilor din sursa externa se va face numai dupa epuizarea tuturor modalitatilor expuse la acest articol! Vezi articolul cu pricina in link-ul:https://www.igsu.ro/documente/RU/legislatie/OMAI_665_2008.pdf

2.In ceea ce priveste tatuajul (sau orice alt semn particular) care trebuie sa fie acoperit de vestimentatia in tinuta de vara, afla ca este un criteriu obligatoriu care se verifica cu ocazia examinarii medicale.Nu se admit derogari de la niciuna din conditiile de participare la un concurs pentru ocuparea unui post vacant! Iata si dovada celor spuse mai sus : https://www.politiaromana.ro/......ecomandate
Asadar,un specialist cum este, spre exemplu, inginerul chimist care candideaza pentru postul vacant din cadrul respectivului laborator de analiza, va fi respins la examinarea medicala daca are un tatuaj ce nu poate fi acoperit cu vestimentatia de vara.

| LiviuC explică (pentru alessia5158):

Salut, multumesc mult pentru raspuns! Stii cumva, daca imi voi scoate tatuajul va mai fi o problema? Ma refer, poate medicii isi vor da cumva seama ca am avut un tatuaj in zona respectiva ce a fost scos ulterior si nu ma vor accepta. Cat despre " angajare " am vorbit cu o cunostiinta care lucreaza in domeniu si mi-a spus ca pot face undeva la Campina un anumit curs de aproximativ 3 luni, dupa care va trebui sa sustin o proba sportiva si una de gramatica din cate am inteles, dupa care ma voi putea angaja ( sau cel putin voi putea concura pentru un post ). Mai este si un alt tip de proba stii cumva? Multumesc inca odata pentru raspuns!

| alessia5158 a răspuns (pentru LiviuC):

1. Tatuajul pe care-l ai este cu "cantec"("cantecul" se refera la urmele lasate dupa indepartarea acestuia, fie cu laser, fie chirurgical!). Cauta si informeaza-te la un medic specialist in chirurgie plastica estetica--- dupa examinarea tatuajului iti va spune!
2.Nu este necesar sa faci niciun fel de curs in vederea angajarii ---daca vei fi angajat, te va trimite institutia la cursuri! Nu asculta ce spune "gura " lumii ---ia-ti informatiile necesare din sursa sigura (Politia romana!).
Acum, in 2018, prin incadrare directa din sursa externa, este anuntat un post de ofiter II in cadrul IJP-Hunedoara-serviciul rutier(pozitia 150A).Au nevoie de un inginer cu specializarea autovehicule rutiere! Vei obtine foarte multe informatii daca deschizi fisierele " bareme" si "anunt_incadrare _directa_sursa_externa" din link-ul :
https://hd.politiaromana.ro/......ecomandate

6 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Nu cunosc detalii in domeniu, dar gandind un pic logic cred ca ai putea sa te angajezi in cadrul departamentului de "intretinere masini", ca inginer, fara alt curs in prealabil, insa nu stiu ce sanse ai sa intri fara asa-zisele "pile si relatii". Daca vrei sa fii politist atunci iti trebuie studii atestate de MAI. Tatuajul stiu ca se poate sterge, tot asa cum a fost tatuat. Succes

| LiviuC explică (pentru AliGab):

Am inteles, multumesc frumos pentru raspuns!

| Yurra a răspuns:

Pentru a putea lucra la Politia Rutiera trebuie sa faci cel putin un curs pentru acest lucru sau chiar scoala de subofi'eri, academie etc. Totusi MAI mai angajeaza personal care trebuie sa urmeze niste cursuri care tin un anumit numar de luni, acum o as fie un pic de bataie de cap cu tatuajul... sper sa nu fie cazul sa fi respins din cauza asta! Dar fara un curs nu te poti angaja la Politia Rutiera daca iesi de pe bancile unei facultati!

| LiviuC explică (pentru Yurra):

Multumesc frumos!