Întrebare recomandată | Dana977 a întrebat:

Bună seara, am si eu o problema serioasa si as vrea sa imi răspundeți in nr cat mai mare la aceasta întrebare. Eu am lucrat in vânzări 9 luni de zile, voiam de ceva timp sa îmi dau demisia, uram jobul asta. Sefii se comportau ft urat cu noi angajatii si am zis ca nu mai rezist!
Am primit o oportunitate mai buna și am decis sa nu mai stau in preaviz. Sa plec cât mai repede!
Nici un alt angajat nu a stat în preaviz insa la mine s-au gândit sa respecte contractul. Înțeleg ca mi se va desface contractul etc. Pe data de 15 mai mi-am dat demisia pentru ca pe 18 trebuia sa incep la noul loc de munca. Problema e ca sefa de la fostul loc de munca ma tot amenință ca ma da in judecata ca o sa vad eu. Nu vor sa imi mai dea salariul si nu mi se pare corect, am muncit pentru banii ăștia. Menționez ca eu iau salariul de doua ori pe luna pe 1 si 15 mai. A zis ca imi voi primi salariul pe 25 mai. Azi am incercat sa o sun si mi-a zis ca n-a avut timp sa faca lichidarea si nu știe cand si daca imi va mai baga banii. Ma tot amenință si imi spune daca nu iti convine da-ma in judecata! Vreau sa mai aștept până pe 1 iunie. Imi puteți spune cum trebuie sa procedez, unde trebuie sa ma duc pentru ca este dreptul meu?
N-am stat in preaviz, înțeleg n-a fost corect dar nu mai rezistam sa fiu umilita de catre ei. Va rog sa aveți răbdare sa cititi si sa imi spuneți cum trebuie sa procedez, unde trebuie sa ma duc, pentru ca nu mi se pare corect sa o las balta.
Cine a mai pățit asta, cine știe cum trebuie sa procedez cat mai corect, va rog sa imi răspundeți aici cat si in privat pentru a ma ajuta.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu iti primesti salariul pana la sfarsitul lunii poti sa dai in judecata firma si vei castiga.
Sigur ca si firma te poate da in judecata, dar numai daca prin nerespectarea perioadei de preaviz ai produs vreo paguba, pe care o pot dovedi.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legal, are dreptul sa te dea in judecata, fiindca nu ai respectat contractul legal, pe acre l-ai semnat.
In situatia asta, crede-ma ca nu vrei sa o enervezi pe sefa, fiindca iti poate face rau.
Stai cuminte si astepata sa te plateasca, cand are ea chef.
Nu stiu ce nu ti se pare corect, cand tu esti aceea care nu ai respectat contractul legal si tot tu ai gura mare?
Pacat ca nu conștientizezi in ce rahat ilegal te-ai bagat singura.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fa o plangere la Inspectoratul Teritorial de Munca. Poti sa o trimiti si prin posta cu confirmare de primire. Acolo sa precizezi ca nu ai mai putut sta in preaviz, deoarece nu ai mai putut suporta umilinta.
Daca nici ptin ITM nu rezolvi, calea este instanta.
Nu-ti fie teama ca o sa te dea in judecata firma. Daca nu te au cu ceva la mana, nu pot.
Desigur, raspunsul meu este bazat pe putinele date pe care le-ai prezentat.