| ClaudiuLol4589 a întrebat:

Buna seara, am si eu un dubiu, de ceva ma vad cu o fata de la mine din liceu, eu am 18 si ea 17 jumatate (pe acolo), as vrea sa stiu daca este vreo problema legata de lege, mai precis legata de corupere de minori, vreau sa ma asigur ca nu poate face vreo prostie mai tarziu. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista corupere de minori, aceasta inseamna cu totul altceva conform legii penale, referindu-se la minorii sub 13 ani si la altceva decat relatii normale.
Chiar daca ai intretinut relatii sexuale cu fata, daca acestea au fost consimtite, respectiv nu a fost viol, fapta nu constituie infractiune.

| ClaudiuLol4589 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, chiar eram confuz, intelesesem ca daca este intre 15 respectiv 18 este considerata tot un fel de corupere daca parintii sau fata face plangere mai tarziu cum ca ea a fost minora si eu major, multumesc de raspuns, apreciez.

| doctorandus a răspuns (pentru ClaudiuLol4589):

Corupere e daca ar face sex pe bani sau ai face-o posta.

| Radu284 a răspuns (pentru ClaudiuLol4589):

Nu, nu exista asa ceva. Doar sa nu ii fi profesor, tutore, etc.
Si nu ai voie sa ii promiti ca te casatoresti cu ea, pentru a intretine relatii sexuale (seducere).