| andrei28743 a întrebat:

Buna seara, am următoarea problema : Eu am firma de constructii și i-am dat lui X in sub-antrepriză (nu are PFA sau SRL ) o lucrare și ne-am înțeles ca imi da 500lei după.(lucrarea era 2500). Dupa ce a terminat lucrarea nu a mai răspuns.Ieri a postat pe Facebook linkul de la OLX cum ca prestează servicii de amenajare interioară, iar eu i-am comentat ca :Nu recomand sa lucrați cu domnul respectiv nu este de încredere.Primesc in privat mesajul următor : Vezi ca te joci cu jucării de oameni mari încă mai trebuie sa crești pana sa imi scrii numele meu, mare grija jucăriile mari rănesc copii mici " Ce pot face in următoarea situație? Merita sa depun plângere? Eu oricum o sa comentez la fiecare postare de-a lui pentru,, frumosul "mesaj trimis de el. Ajutor va rog

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In subantrepriza dai la alta firma, nu la o persoana fizica si se incheie contract de subantrepriza.
Nu spui daca ai incheiat un contract cu respectivul, se pare ca a fost la negru. Daca aveai contract nu era nici o problema, puteai sa-l dai in judecata.
Si inca o problema: tu find contractantul principal plata trebuia sa se faca prin tine, respectiv beneficiarul sa-ti plateasca tie si tu sa-l platesti pe subcontractant. De ce nu s-a facut asa?
Parerea mea este ca n-are rost sa-i faci plangere, n-ai sanse sa castigi ceva si in niciun caz banii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

I-am dat lui X in sub-antrepriză
ne-am înțeles ca imi da 500lei după
Dacă tu i-ai dat în sub antrepriză, cum să îți dea el ție?
I-ai dat lucrarea să o facă el, dacă a făcut-o el, de ce să îți dea ție bani?
Merita sa depun plângere? Unde să depui plângere? Pentru un mesaj confuz, nu te ia nimeni în seamă.

| Liviu a răspuns (pentru sadrian46):

Probabil stii tu cum a fost, iti dau o lucrare, dar imi dai si mie.Cum fac 'oameni' cand te iau in strainatate.Te iau la munca, dar imi dai si mie x pe luna din salar, ca asa se practica in Romania

| sadrian46 a răspuns (pentru Liviu):

Dar aceasta nu este sub antrepriză. Aceea este cu contract, este cu totul altceva din punct de vedere juridic.

| Sonia822 a răspuns:

Pai.daca nu stie unde te gaseste, poti sa-i scrii in continuare. Poti sa dai si print screen, sa vada oamenii ca e golan si risca diverse laughing

| Daniel323 a răspuns:

Trebuie sa mai cresti.
Ai dat o lucrare unui particular iar el te-a tepuit ca la carte.