| numesiprenume0 a întrebat:

As dori sa stiu cum este cu reducerea varstei pentru pensionare la persoanele cu handicap grav. Varsta standard de pensionare trebuie sa cuprinda 35 ani pentru barbati si 33 pentru femei. In ceea ce priveste pensia, persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare, in functie de gradul de handicap, dupa cum urmeaza:
cu 15 ani, in situatia asiguratilor cu handicap grav, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin o treime din stagiul complet de cotizare;
Exemplul pe care il inteleg eu:
O persoana (barbat) care ar trebui sa lucreze 35 ani, dar are handicap grav, va lucra doar 20 de ani(pentru ca se scad 15 ani)... Persoana daca se va angaja la 20 de ani o sa lucreze pana la 40 de ani?
Multumesc anticipat! Ofer funda!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca tu faci confuzie intre varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare. Ce spui tu la inceput este stagiul complet de cotizare, in prezent de 35 de ani pentru barbati si pentru femei in functie de data nasterii.
Cat priveste reducerea varstei de pensionare n-am intalnit ceea ce spui tu in L.263/2010, a pensiilor publice. La pensiile de invaliditate legea prevedere doar acordarea unui stagiu potential de cotizare in functie de perioada lucrata.
La pensiile pentru limita de varsta este vorba de reducerea varstei standard de pensionare, cu 15 ani, deci barbatii se pot pensiona la 50 de ani.