| Cosmin2k19 a întrebat:

Bună seara aş dori să stiu : dacă conduc o motocicletă enduro cross doar pe padure,campuri, şi drumuri forestiere fără să dețin permis de conducere îmi poate face cv poliția?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp cât nu o conduci pe drumuri publice nu îți face nimeni nimic

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca drumurile pe care conduci nu sunt publice atunci politia n-are ce-ti face.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| ziftode a răspuns (pentru Ioandelasal):

Definitia suna corect, pana la un punct: intrebarea e amenajat DE CINE? ca daca eu imi amenajez o strada asfaltata pe proprietatea mea, pentru masina mea, si las si pe altii sa o foloseasca (vecini), ala nu e drum public, insa daca e amenajat de un hypermarket, tot pe proprietatea lor, atunci? ca este facut pentru public, dar numai daca esti client la respectivul hypermarket... nu ar trebui sa fie specificat ca respectivul drum este amenajat si/sau propritatea autoritatilor?

| ziftode a răspuns (pentru Ioandelasal):

PS sa nu crezi ca, contest ce scrie in lege, insa daca tot stii legea, mor de curiozitate daca e scrisa bine pana la capat, mai ales ca stiu sigur ca in parcarile private legile circulatiei nu se aplica, cu toate ca se incadreaza in definitia ta: este comunicatie terestra (drumurile dintre locurile de parcare) este amenajata special si e deschisa circulatiei publice

| Ioandelasal a răspuns (pentru ziftode):

N-are importanta de cine este facut drumul, important este sa fie deschis circulatiei publice.
Daca este inchis trebuie sa fie semnalizat expres, asa cum spune definitia.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ziftode):

Parcarea privata nu este drum, prin definitie este parcare.
Sigur ca definitia putea sa fie mai explicita dar se aplioca principiul "unde legea nu prevede nu trebuie sa prevedem nici noi, respectiv legea este de stricta interpretare.

| ziftode a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, dar are "drum" intre locurile de parcare, care se incadreaza in definitie

oricum, am inteles, multumesc happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum ajungi până acolo cu motocicleta, de acasă până acolo sunt drumuri publice. Pe ele ai nevoie de permis.

| Cosmin2k19 explică (pentru sadrian46):

Merg pe langa ea

| sadrian46 a răspuns (pentru Cosmin2k19):

Așa se poate. Dacă pădurea nu este prea departe de tine.

| Alexandru863 a răspuns (pentru sadrian46):

Dacă am 14ani și pana la un câmp sunt in jur de 50m și eu împing motocicleta pe drum public are ce sa îmi facă poliția?

| sadrian46 a răspuns (pentru Alexandru863):

Da, s-ar putea să aibă. Te întreabă ce faci cu ea acolo pe drum. Nu ai ce căuta acolo pe drum chiar pe lângă ea.

| ziftode a răspuns:

Nu stiu exact definitia la drumuri publice
dar
am vazut reportaj despre taierea padurii, si padurarul care era CLAR mana in mana cu HOTII, avea o masina fara numar... cu toate ca era drum forestier
si stiu sigur ca daca parcarea e privata poti sa conduci masina fara permis (dar sa nu iesi din parcare), etc.

atat timp cat nu e drum public, nici o lege de circulatie nu se aplica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti si fara permis. Dar pe drumurile private ce faci? Ca mie nu mi-ar place sa am o casa, ferma, si sa faci galagie cu motoru pr pamantu meu, sau mai rau, sa fwti si iarba si sa faci noroi

| Dom1 a răspuns:

și drumul forestier tot public este, așa ca se aplica aceeași legislație ca pentru un drum european.