| codrutadejos a întrebat:

As vrea sa stiu daca la actele de vanzare cumparare imi trebuie cadastru? La ce acte nu mi-ar trebui cadastru! Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La toate actele de transmitere a proprietatii asupra unor imobile (terenuri si constructii) este nevoie ca acestea sa fie inscrise in cartea funciara, pentru a se putea incheia actele de transmitere (contract de vanzare-cumparare, de donatie, de schimb, etc) in forma autentica si a putea intabula imobilul pe tine.

| Holiday a răspuns:

Da, imobilul/terenul trebuie sa aiba cadastru si sa fie intabulat pentru a putea incheia actul de vanzare-cumparare.

| Dismally a răspuns:

Da, iti trebuie sigur si cadastru fie ca vrei sa vinzi, sa donezi sau sa lasi mostenire un imobil. Nu stiu la ce nu ti-ar trebui.

| raluk27 a răspuns:

Da, trebuie.
La toate actele juridice care vizeaza imobile (constructii si terenuri) trebuie documentatie cadastrala.