| drogh a întrebat:

As vrea sa va intreb, cum se poate demonstra ca o persoana sa zicem X, a postat ceva despre Y pe Facebook deși postarea e stearsa? Sau cum se dovedeste ca au vorbit prin mesaje pe Facebook daca contul nu mai exista? Chiar daca exista capturi de ecran... Cum poate sa isi dea seama ca a fost X și nu altcineva. Cum se demonstreaza la politie?

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu poate. Politia nu se baga nici la postari existente pe Facebook, cu atat mai putin la ceva ce nu se poate dovedi. Daca nu e vorba de o crima/infractiune deosebit de grava nu o sa investigheze nimeni.

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Bondarel99):

Gresesti amarnic!
Facebook. a fost declarat loc public! Iar daca tu sa zicem. ma denigrezi. si eu merg la politie si iti fac plangere!
Iti garantez ca vei avea Probleme.~~!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Da dar el nu are dovezi. Citeste cu atentie. Cum demonstreaza ca o anumita persoana i-a facut ce i-a facut?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Eu daca fac un cont cu numele si poza ta si trimit mesaje de amenintare cuiva sa zicem. Apoi eu sterg contul si persoana respectiva ramane doar cu print atunci esti de acord sa fii tras tu la raspundere pentru ceva ce nu ai facut?

| darrio2007 a răspuns (pentru Bondarel99):

Dar ăla care si-a luat amenda ca a injurat Politia pe Facebook cum si-a luat amenda? Facuse vreo crima?
Habar nu stii ce vorbesti.

| Bondarel99 a răspuns (pentru darrio2007):

Tu nu ai inteles ce a intrebat. Cum demonstreaza ca persoana respectiva a fost? El nu are decat un print, postarea si contul nu mai exista. Citeste exemplul meu de mai sus. Daca eu fac un cont cu numele si poza ta, apoi incep sa injur si sa amenint pe Facebook si le sterg, politia vine si iti da tie amenda?
Ala care a injurat Politia a fost prins de catre politie pe Facebook, nu i-au luat numele doar dintr-un print.

| Bondarel99 a răspuns (pentru darrio2007):

Si citeste mai bine stirea despre care vorbeai.

„Este irelevant, din punct de vedere juridic, dacă petentul mai avea sau nu telefonul atât timp cât, aşa după cum reţine şi prima instanţă, contul de Facebook poate fi accesat şi modificat de pe orice dispozitiv, nu doar de pe telefon, iar petentul rămâne responsabil de activitatea de pe contul său de Facebook faţă de care nu a luat măsurile necesare pentru închidere sau modificare, se arată în motivarea judecătorilor de la Iaşi.

Deci l-au identificat pe baza nr de telefon si a adresei de email pe care le folosea pentru acel cont care inca exista pe Facebook deci aveau dovada.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bondarel99):

Datele si activitatile sunt stocate si arhivate o anumita perioada. Poate fi luat dupa ip.

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Bondarel99):

Si tot te gasesc! Adica tot te gaseste politia! Iti garantez!laughing)

| Hammurabi a răspuns:

Pe serverele providerului tău de internet sunt "log"-uri și "history"-uri în care se poate vedea tot ce ai făcut, în ce zi și la ce oră, minut, secundă. Toate sunt legate de IP-ul tău.
Providerul de internet e obligat să le păstreze minim 5 ani.
Ce dovadă mai vrei?

| ziftode a răspuns:

Sigur, foarte simplu, te duci la judecatorie si obtii mandat judecatoresc de impunere, dupa care fucibuci or sa fie OBLIGATI

altfel, nimic nu e mai usor de falsificat decat poze digitale, are grija Photoshopu'