| Nairam981 a întrebat:

Buna seara. Ascultam muzica undeva pe la ora 21 la un soundbar fără subwoofer cu volumul la 40%. Vecinul de sub mine a venit la usa ca îl deranjez. I-am zis ca este un volum normal si ca vreau sa ma lase sa ascult. Și am vrut sa închid usa moment in care a împins usa si m-a lovit cu pumnul in fata. Apoi m-a amenințat ca îmi va crea probleme la munca si sa nu ma feresc de el. Am chemat poliția. Au zis ca va primi amenda. Întrebarea este pot sa ii fac reclamație la locul lui de munca? Lucrează la ANAF. Adică el se folosește de funcția lui sa îmi afecteze mie locul de munca. Așa am înțeles eu.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Continui acuzațiile pentru lovire/agresiune, scoți certificat de la IML.
2. Trimiți un mail la ANAF, în care le prezinți evenimentul pe scurt, dai numele, prenumele, adresa individului și spui că te-a amenințat că se va folosi de funcția sa pentru a-ți face probleme.

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai greșit și tu, și vecinul.
Tu, pentru că nu ai respectat liniștea (dacă nivelul zgomotului ajungea pana in apartamentul lui, e cert că volumul depășea decibelii normali).
A greșit si el, fiindcă a actionat impulsiv, probabil provocat (desi pretinzi că ești nevinovat, nu cred că ti-ai luat un pumn in meclă, pe degeaba (l-ai sfidat, i-ai vorbit urât, ori nu stim ce limbaj ai folosit), cu toate că, repet, nu trebuia să procedeze așa. Eu nu sustin violenta, dar si tu trebuia sa intelegi că omul isi dorea probabil să se odinească si trebuia să dai volumul mai incet. Există căști.
Nu toti sunt tineri, si nu toti oamenii au buna dispozitie să asculte muzica din apartamentele vecine. Sunt destui care vor să iși asculte si gandurile.
Iar, legat de reclamatie, poate că si el va depune plângere și va veni cu martori, dintre vecini, si sa te acuze cu totii, pentru tulburarea linistii.

| Nairam981 explică (pentru floresdemayo):

Omul a luat toți vecinii la rând de lângă apartamentul lui pentru ca i se părea ca muta cineva mobila la ora 21 in fiecare zi. Mamei mele i-a băgat piciorul in usa și a încercat sa o împingă pentru ca î se părea lui ca muta scaune. Dacă am ajuns sa numai putem ascultata muzica in propria casa …

| floresdemayo a răspuns (pentru Nairam981):

"Dacă am ajuns sa numai putem ascultata muzica in propria casa …"
Nu te opreste nimeni să asculti muzica, dacă volumul nu depăseste limita normală. Il potrivesti astfel incat să auzi doar tu, nu și vecinii de la etajul inferior.

"a impins-o fiindcă i se părea lui ca muta scaune"

E clar că sunteti o familie gălăgioasă.

| Nairam981 explică (pentru floresdemayo):

Mda se pare ca tu ții cu ursul. Cred ca nu înțelegi ce înseamnă "i se părea". Trebuia sa îmi lovească mama pentru ca I SE PĂREA lui ceva nu?

| floresdemayo a răspuns (pentru Nairam981):

Adica i se părea că aude gălăgie, dar de fapt era liniste deplină.

Nu tin cu el, dar nici cu tine. Tin cu educatia si cu bunul simt, pe care nici unul nu le aveti.
In rest, mai citeste inca o dată ce am scris despre violență!

| C0STEL22 a răspuns:

Ii dau dreptate vecinului.
Zidurile la bloc sunt subtiri si se aude orice.Este irelevant ce inseamna 40% ai tai.Eu aud televizorul vecinului chiar daca il tine la volum mic si fara soundbar.