| al3xandru_4340 a întrebat:

Aseara nu am avut o seara prea placuta. Am condus masina eu neposedand permis de conducere, si am fost urmarit de politie, si ulterior prins. in acel moment veneam de la o petrecere si fumasem cateva fumuri de marijuana. Am facut la IML analize, dat declaratii. Mentionez ca nu am fost prins la volan, ci depistat pe strada dupa urmarire. Tin sa mentionez si ca asta este prima confruntare cu legea avuta vreodata. La ce consecinte ma pot astepta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conducand fara permis si sub influenta drogurilor ai savarsit 2 infractiuni, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere."
De asemenea poti fi amendat pentru ca nu ai oprit la semnalul agentului de politie cu amenda de 580 lei sau 725 lei. Daca platesti in 48 de ore vei plati jumatate din minim, respectiv 290 lei.
O alta consecinta este ca nu te vei putea prezenta la examen pentru obtinerea permisului de conducere o perioada de 6 luni sau 1 an dupa executarea condamnarii, in functie ca vei fi condamnat cu suspendarea executarii pedepsei sau cu executarea acesteia in inchisoare.

| Violleta2022 a răspuns:

Dosar penal si in urma judecatii, vezi tu ce pedeapsa primesti, mai ales daca au dovezi (fiind filmat), ca ai sofat si fara permis.

| alina2k18 a răspuns:

Pai... https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335
Nu ai fost prins la volan pentru ca nu ai oprit cand trebuia?
E si mai grav...
In cel mai rau caz inchisoare, cel mai bun caz amenda penalawinking

| michael5813 a răspuns:

Sper ca o sa ai parte de o pedeapsa cat mai usturatoare! atat o amenda serioasa cat si inchisoare pe masura faptei comise si nu de alta dar inconstientii de genul tau s-au inmultit in ultima vreme ingrijorator de mult!?

| kanechy a răspuns:

Daca erai prins la volan, in cazul tau, insemna inchisoare plus suspendarea dreptului de a mai conduce vre-odata in viata plus amenda contraventionala si dosar penal, asta pentru ca aerai sub influenta drogurilor cum spune legea/1 dar cum nu ai fost la volan, te alegi cel mai probabil cu o amenda pentru consumul de droguri!

| al3xandru_4340 explică:

Nu am fost prins de catre ei la volan, dar ulterior am recuoscut in declaratii ca eu am fost la volan