| Marius00E a întrebat:

Buna seara.
Astazi am primit o citatie in calitate de martor la un dosar penal pe care nu stiu al cui este si despre ce este vorba.
Citatia este de la D.G.A - Serviciul Judetean Anticoruptie Arges, ce inseamna asta?
Va rog lamuriti-ma ca nu am nicio idee.
De ce sunt chemat martor intr-un dosar penal in care nu stiu despre ce este vorba si mai ales la D.G.A - Serviciul Judetean Anticoruptie Arges?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti de ce esti chemat ca martor. Ca ipoteza poate te-a indicat unul cercetat penal, ca sa depui marturie in favoarea lui, ai aparut ca stii ceva (intr-un act sau inregistrare tehnica), ai fost identificat ca te cunosti cu cel cercetat, etc.

| baru a răspuns:

Ca si martor intr.un dosar penal, nu.ti spune despre ce este vorba in citatie. Ca si martor esti audiat fara alti martori in proces. Ca si martor, esti obligat sa te prezinti. Atentie! Din martor, se poate transforma in inculpat!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ar fi bine sa te duci nu prea ai de ales.

| xerxes1 a răspuns:

Ai acolo scris un numar de tel la care poti sa suni si numele ofiterului care se ocupa de caz.
Trebuie sa te duci oricum.

| DaniTDCI a răspuns:

Anticoruptie. hmm ceva s-a intamplat iar tu ai fost de fata fara sa iti fi dat seama, iar de aceea esti chemat ca si martor

| francut a răspuns:

Noi, nici atat nu stim a cui este. Dar, te duci, ca nu ai de ales.

| roanunt a răspuns:

Ai fost indicat de cineva ca si martor. Nu trebuie sa stii despre ce e vorba. Daca cineva este cercetat si te-a indicat ca martor, tu trebuie sa te prezinti si sa spui ce sti, daca stii.