| muzikhous3 a întrebat:

Buna Seara! Azi mi-am dat demisia si am cerut lichidarea la zi dar m-au bagat in preaviz. Eu le-am zis ca nu am cum sa mai vin si eu mi-au zis ca daca chiar vreau sa plec sa vin 3 zile nemotivat. In acest caz imi desfac contractul indisciplinar? Un viitor angajator va stii de acest lucru? Sunt obligati in acest caz sa-mi plateasca zilele lucrate?

Răspuns Câştigător
| DanielCD a răspuns:

Daca ai contract de munca semnat cu firma respectiva, la rubrica demisie scrie cate zile sunt de preaviz, cu cate zile inainte de plecare sa-ti anunti demisia, zile in care tu lucrezi ca si pana acum si pentru care esti remunerat! Un viitor angajator va vedea in ce baza, conform Codului Muncii, ai plecat de la firma respectiva, adica demisie, acordul partilor, restruturare, etc! Deci ti-ai depus demisia, dar trebuie sa mai lucrezi cate zile ai preaviz in cazul demisiei, si sunt obligati sa te plateasca in timpul asta pana la lichidare. Poti merge si la ITM sa-i intrebi acelasi lucru! Bafta

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Dupa ce ti se desface contractul de munca, ai dreptul la plata zilelor lucrate.

| Peridava a răspuns:

Nu iti recomand sa ai nemotivate. De ce ti-au dat preaviz? Duc lipsa de oameni? Te vor plati doar cit ai lucrat.
Un viitor angajator va sti tot ce tine de angajarile tale.