| vladichris a întrebat:

Bună seara,

Care este legea actuală a contenciosului administrativ? Am găsit două legi care tratează același lucru: Legea 29/1990 și Legea 554/2004. Unele articole sunt aproape identice (art. 2 din legea 29/1990 cu art. 5 din legea 554/2004).

Întreb asta deoarece am găsit unele mențiuni și trimiteri la cele două legi într-un curs de drept administrativ. După ce m-am uitat peste legi am fost surprins să văd ca ambele au același obiect: contenciosul administrativ.

Cumva legea 554/2004 a substituit legea 29/1990? Sau aceasta din urmă a fost abrogată?

Vă mulțumesc și aștept răspunsurile voastre!

P.S. Vă rog să mă scuzați pentru structura întrebării și ușoara incoerență. Este prima întrebare pe TPU big grin. Numai bine!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actuala lege a contenciosului administrativ este L.554/2004, cu modificarile ulterioare, care a abrogat L.29/1990.
Totdeauna legea mai noua, care reglementeaza aceeasi materie, abroga legea veche.

| vladichris explică (pentru Ioandelasal):

Vă mulțumesc mult! Cam la asta m-am gândit și eu, dar m-a încurcat faptul că în cursul de drept administrativ pe care îl citeam apăreau trimiteri la articole din ambele legi. Am crezut oarecum că vin "la pachet" happy. Mulțumesc încă o dată pentru clarificare! Numai bine!

1 răspuns: