| Andrewe a întrebat:

Buna seara,daca am rovinieta valabila si vreau sa schimb numerele de inmat., mai e valabila sau trebuie platita alta rovinieta pe noile numere?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este valabila doar daca o sa comunici schimbarea numerelor de inmatriculare, conform OG nr.15/2002, citez:
"(12) Începând cu data de 1 august 2010, în cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului, rovinieta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care utilizatorul informează în scris Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România - S.A. cu privire la schimbarea numărului de înmatriculare, în vederea operării modificării în baza de date. Documentele necesare şi condiţiile de efectuare a modificării, precum şi tarifele aferente se stabilesc prin norme metodologice aprobate prin ordin al ministrului delegat pentru proiecte de infrastructură de interes naţional şi investiţii străine sau al ministrului transporturilor.
 (13) În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului, rovinieta şi peajul îşi menţin valabilitatea în condiţiile în care în baza de date a autorităţii de înmatriculare este operată modificarea respectivă. Autoritatea de înmatriculare este obligată să asigure, pe bază de protocol, accesul zilnic al Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România - S.A. la baza de date privind modificările cu privire la schimbarea numărului de înmatriculare."

2 răspunsuri:
| Savina23 a răspuns:

De ex,noi am avut rovineta pe numele sotului,am schimbat nr la masina, si am trecut o pe numele meu, nu mai era valabila, am facut alta, dar pe numele meu.

| suntserios a răspuns (pentru Savina23):

Era valabila daca faceai o cerere la cnadnr