| AntoniaMocanu1995 a întrebat:

Daca cineva are dosar penal, ii apare in cazier? Adica poate sa se angajeze fara probleme la cazier?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazier apar doar condamnarile penale definitive

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu apare in cazierul judiciar.
Conform L.290/2004 privind cazierul judiciar, republicată în 2009, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.9.În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
a)pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
  b)renunţarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepselor şi a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eşalonarea şi achitarea amenzii penale;
c) amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnării;
  d)pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e)hotărârile definitive care impun rectificări în cazierul judiciar;
f)extrădarea."