| Merekill a întrebat:

Buna seara,
Daca in familia mea exista o persoana cu probleme mintale (nedovedite) si doresc sa chem un doctor pentru a ii face un control, iar persoana respectiva refuza sa fie supusa acelui control, poate fi obligata acea persoana "cu forta" sa se supuna acelui control? Ma intereseaza un raspuns din pct de vedere legislativ.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca persoana rspectiva nu a avut antecedente in acest sens, dovedite medical, atunci nu poate fi internata fortat, doar lamurita sa mearga la un psihiatru.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legal nu poți să internezi pe cineva fără voia lui, nici să îl supui unui control medical fără voia lui. Să zicem că plătești un psihiatru în privat să vină acasă să îl consulte.
Dta trebuie mai întâi să te claricifi de natura relației dintre un medic și un pacient.
Vine psihiatrul la tine acasă și constată că persoana are un comportament iresponsabil. Exemplu, sora mea, într-o zi, punea pe foc pe aragaz, un recipient de plastic care ar fi provocat incendiu. A fost chemat medicul care o constatat o tulburare de comportament datorită unui AVC, și sora a acceptat internarea la neurologie. Dar ar fi putut să refuze iar atunci internarea nu ar fi fost posibilă. Din acel moment era extraordinar de complicat.
Cerere scrisă la poliție că ar putea provoca un incendiu. Dar poliția s-ar fi abținut să ia măsuri, fără probe, dovezi clare, căci călcau ei legea.
Am o cunoștiință, bărbat, locuiește lângă șosea, și când are el chef să se distreze pe socoteala altora, se așează de latul în mijlocul șoselei, blocând traficul, evident comportament de nebun, etc. Datorită legislației, nu poate fi internat, e foarte complicat. Asta ca exemplu.

| Andreeush a răspuns:

Fără un motiv bine întemeiat nu ai cum să o supui unui control.

| alina2k18 a răspuns:

Doar daca are comportament violent sau risc de vatamare asupra sa sau a celorlalti.

| Bizon95 a răspuns:

Da

1. e violenta, atunci se iau masuri imediate
chemati salvarea cu o voce de ingeras serios si ingrijorat RAU:
"ne e frica sa nu isi faca rau singura"

2. asta e mai complicat, trebuie sa o dovedesti incapabila de discernamant, si apoi sa devii tutore legal, trebuie vorbit cu un avocat samd, pentru ca nu se poate face asta decat cu o decizie judecatoreasca
dupa ce ai asta, poti sa o tratezi ca pe un copil, fara discernamant

ce as face eu, ar fi sa dau telefon la primul spital de psihiatrie, eventual unul care are macar sectie de psihiatrie, si poate fi ORICE spital din tara, si sa pun intrebari, despre cum se comporta persoana, despre ce pot sa fac dpdv legal, eventual la un spital privat care saliveaza dupa un pacient nou care plateste (spre deosebire de alea de stat care nu stiu cum sa scape de tine mai repede)

iar daca asta chiar nu tine, atunci telefon la 112, si acolo vorbesti rar si clar: "am nevoie de un sfat medical"
putini stiu ca AI DREPTUL sa dai telefon la 112 si sa intrebi asta!

| Sonia822 a răspuns:

Doar daca a comis vreo infractiune/ agresiune. Se depune sesizare la politie. Altfel, se poate intampla cum s-a intamplat cu Eminescu- sanatos tun, si unii l-au inchis la ospiciu ca sa scape de el. Nimeni nu poate fi supus vreunui tratament fara consimtamantul sau.

| Katie1356 a răspuns:

In mod normal, orice persoana majora are dreptul de a alege pentru sine. Doar in cazul in care dovedesti ca are probleme psihice/fizice care sa ii altereze capacitatea cognitiva, cel desemnat sa aiba grija de el/ea va avea dreptul sa faca decizii in numele sau.